FREE delivery on orders over €150
Product Specifications:
| Item | Sheet |
| Backing Type | Plain |
| Color | Clear |
| Corrosion And Chemical Resistance | Fair |
| Friction Coefficient | 0.53 |
| Friction Rating | Not Slippery |
| Grade | Standard |
| Impact Strength | 14 lbs.-ft./in. |
| Impact Strength Rating | Excellent |
| Length Tolerance | -1" to +1" |
| Machinability | Fair |
| Material | Polycarbonate |
| Material Properties | Standard |
| Max. Temp. | 240°F |
| Min. Temp. | -40°F |
| Nominal Length | 24" |
| Nominal Size (merch) | 8" x 24" |
| Nominal Width | 8" |
| Plastic Clarity | Clear |
| Plastic Density | 0.043 lbs.-cu. in. |
| Plastic Hardness | Rockwell R120 |
| Plastic Hardness Rating | Hard |
| Plastic Length | 24" |
| Plastic Length Tolerance | -1" to +1" |
| Plastic Thickness | 3/8" |
| Plastic Thickness Tolerance | -0.034" to +0.012" |
| Plastic Width | 8" |
| Plastic Width Tolerance | -1" to +1" |
| Shape | Sheets |
| Standards | Ul 94 V-2 |
| Tensile Strength | 9700 psi |
| Tensile Strength Rating | Good |
| Uv Resistant | No |
| Water Absorption | 0.13% |
| Water Absorption Rating | Good |
| Wear Factor | Fair |
Shipping Info:
| Ship weight (kg) | 1.25 |
| Ship height (cm) | 2.54 |
| Ship length (cm) | 2.54 |
| Ship width (cm) | 2.54 |
Product Variants
Explore Products
- PIP 17-SD350/S Hand Protection Cut Resistant Gloves, S, Yellow, Dozen
- LYNDEX-NIKKEN SE1-8.0X6.0 Tapping Collet #1 M11 Tap Size
- SUPERVANE 54900022500 Gasket Set
- STREN-FLEX SFERSST2-08 Simian Gt Round Sling, 8 ft Sling Length, 6000 Lb Vertical Hitch Capacity, Green Color
- DYNABRADE 58824
- METRO MBA221 Waste Container 20 Quart Taupe
- SUPCO THA2U Temperature Alarm, +/-2% Accuracy, -40 Deg to 140 Deg F, 0% to 90% Relative Humidity Range
- SALSBURY INDUSTRIES 33351MAP Locker Sloping Top 12 x 18 Maple
Explore More
- KEYSHAFT
- High Force Hydraulic Punch and Die Sets
- Power Meters and Analyzers Accessories
- Wall and Yard Hydrant Accessories
- Diggers Paving Breakers and Jackhammers
- Threaded Body Cylinders
- SHARPE VALVES Forged Carbon Steel Gate Valve, FNPT
- AKRO-MILS 30286 Akrobins Super Size Bins
- FACOM 22 Midget Open End Wrenches, 15° Hinged
- GLOBE SCIENTIFIC Labeling Tapes, 1/2 Inch x 500 Inch per Roll
- RUD CHAIN LPW-U Lashing Points, Welding
- NUMATICS Solenoid Air Control Valve 4-Way, 2-Position, 5-Port
- BUSSMANN SR-5F Series Specialty Fuses
- COXREELS 1185 Series Hand Crank Hose Reels
- WOODHEAD 130096 Series Cable Support Grip
- STARRETT Brinell Test Blocks
Contact us
Contact your account manager right away to get personal advice.
We're available Monday through Friday, from 07:30 until 17:00.
GRAINGER BULK-PS-PC-294 Plastic Sheet, 0.375 Inch Plastic Thick, 8 Inch Width x 24 Inch Length, Clear
€41.81 /unit

