FREE delivery on orders over €150
Product Specifications:
| Item | Rectangle Stock |
| Color | Off White |
| Corrosion And Chemical Resistance | Fair |
| Friction Coefficient | 0.25 |
| Friction Rating | Slippery |
| Grade | Standard |
| Impact Strength | 0.6 lbs.-ft./in. |
| Impact Strength Rating | Poor |
| Length Tolerance | -1" to +1" |
| Machinability | Good |
| Material | Nylon |
| Material Properties | Standard |
| Max. Temp. | 210°F |
| Min. Temp. | -20°F |
| Nominal Length | 12" |
| Nominal Size (merch) | 6" x 12" |
| Nominal Width | 6" |
| Plastic Clarity | Opaque |
| Plastic Density | 0.041 lbs.-cu. in. |
| Plastic Hardness | Rockwell M85 |
| Plastic Hardness Rating | Hard |
| Plastic Length | 12" |
| Plastic Length Tolerance | -1" to +1" |
| Plastic Thickness | 1" |
| Plastic Thickness Tolerance | -0.041" to +0.041" |
| Plastic Width | 6" |
| Plastic Width Tolerance | -0.25" to +0.25" |
| Shape | Bars |
| Standards | Ul 94 Hb |
| Tensile Strength | 13000 psi |
| Tensile Strength Rating | Excellent |
| Uv Resistant | No |
| Water Absorption | 1.28% |
| Water Absorption Rating | Poor |
| Wear Factor | Excellent |
Shipping Info:
| Ship weight (kg) | 1.4 |
| Ship height (cm) | 2.54 |
| Ship length (cm) | 2.54 |
| Ship width (cm) | 2.54 |
Product Variants
| Model | Tensile Strength | Plastic Thickness | Plastic Width | Plastic Length | Max. Temp. | Min. Temp. | Tensile Strength Rating | Plastic Hardness | Price | |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| BULK-PS-NYL-934 | 11000 psi | 1/8" | 1" | 24" | 200°F | -20°F | Excellent | Rockwell R115 | €24.42 | |
| BULK-PS-NYL-935 | 11000 psi | 1/8" | 1" | 48" | 200°F | -20°F | Excellent | Rockwell R115 | €44.42 | |
| BULK-PS-NYL-932 | 11000 psi | 1/8" | 1/2" | 24" | 200°F | -20°F | Excellent | Rockwell R115 | €17.59 | |
| BULK-PS-NYL-933 | 11000 psi | 1/8" | 1/2" | 48" | 200°F | -20°F | Excellent | Rockwell R115 | €26.27 | |
| BULK-PS-NYL-936 | 11000 psi | 1/8" | 2" | 24" | 200°F | -20°F | Excellent | Rockwell R115 | €45.23 | |
| BULK-PS-NYL-937 | 11000 psi | 1/8" | 2" | 48" | 200°F | -20°F | Excellent | Rockwell R115 | €81.28 | |
| BULK-PS-NYL-938 | 11000 psi | 1/8" | 4" | 24" | 200°F | -20°F | Excellent | Rockwell R115 | €79.50 |
Explore Products
- INSIZE 2921-E150 Mechanical Bore Gauge, 3.2 Inch to 5.9 Inch Range, 0.001 mm Dial Graduation, Anvil Contact
- MARTIN SPROCKET 10018 X 1-1/2
- REGAL 027225AS85 Extension Hand Tap, M5 x 0.8 Size, D4 Limit, 4 Flutes, Plug .194 Shank With TiCN Coating
- E JAMES & CO 1055-1/8HGB Rubber Neoprene 1/8 Inch Thick 12 x 24 Inch
- BUSSMANN 181070F-01-1
- GRAINGER 04PL-CA11-0240-11B-38B Flexible Metal Hose Assembly, 1/4 Inch Hose Inside Dia, 5 Inch Dynamic Min. Bend Radius
- SIEMENS 52NL37 Legend Plate, Hand-Off-Auto, 1/2 Round, Aluminum, Brushed Aluminum, 1.44 Inch Height
- TB WOODS BK52 FHPQTBushed V-Belt Sheave, Cast Iron, 4L Type Belt, 4.6 inch Datum Dia.
Explore More
- KEYSHAFT
- Marking and Warning Tapes
- Stretch Wrap Machines
- Floor Grinder Accessories
- Screwdriver Bit And Nutsetter Accessories
- Containment Booms
- IRONCLAD General Utility Work Gloves
- IRONCAT Welding Gloves, Premium Goatskin Cowhide Leather
- KAREWEAR Finger Guard, Split Leather
- CONDOR Anti-Scratch Frameless Safety Glasses
- FACOM 115A Monkey Wrenches
- TEADIT NA1076 Compresed Ring Cut Gaskets with Aramid Fibers, Neoprene Binder
- BRADY Push Button Lockout Devices
- TEXAS PNEUMATIC TOOLS Tornado Blowers
- SQUARE D KCL Series Molded Case Circuit Breakers
- LEVITON Industrial Grade Heavy-Duty Duplex Receptacles, Smooth Face, Isolated Ground
Contact us
Contact your account manager right away to get personal advice.
We're available Monday through Friday, from 07:30 until 17:00.
GRAINGER BULK-PS-NYL-371 Rectangle Stock, 1 Inch Plastic Thick, 6 Inch Width X 12 Inch Length, Off-White, Opaque
€133.86 /unit
