FREE delivery on orders over €150
Product Specifications:
| Item | Sheet |
| Color | Black |
| Corrosion And Chemical Resistance | Fair |
| Friction Coefficient | 0.35 |
| Friction Rating | Slippery |
| Grade | Standard |
| Impact Strength | 1.1 lbs.-ft./in. |
| Impact Strength Rating | Poor |
| Machinability | Excellent |
| Material | Acetal Copolymer |
| Maximum Temperature | 180°F |
| Min. Temp. | -50°F |
| Nominal Length | 12" |
| Nominal Size (merch) | 12" x 12" |
| Nominal Width | 12" |
| Plastic Clarity | Opaque |
| Plastic Hardness | Rockwell M90 |
| Plastic Hardness Rating | Hard |
| Plastic Length | 12" |
| Plastic Length Tolerance | -1" to +1" |
| Plastic Thickness | 1/8" |
| Plastic Thickness Tolerance | -0.01" to +0.008" |
| Plastic Width | 12" |
| Plastic Width Tolerance | -1" to +1" |
| Shape | Sheets |
| Standards | Ul 94 Hb |
| Tensile Strength | 9100 psi |
| Tensile Strength Rating | Good |
| Uv Resistant | No |
| Water Absorption | 0.22% |
| Water Absorption Rating | Good |
| Wear Factor | Excellent |
Shipping Info:
| Ship weight (kg) | 0.45 |
| Ship height (cm) | 2.54 |
| Ship length (cm) | 2.54 |
| Ship width (cm) | 2.54 |
Product Variants
| Model | Shape | Tensile Strength | Grade | Plastic Hardness | Plastic Length | Nominal Width | Color | Plastic Width | Price | |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| BULK-PS-ACB-402 | Sheets | 9100 psi | Standard | Rockwell M90 | 4 ft. | 8" | Black | 8" | €43.29 | |
| BULK-PS-ACB-949 | Sheets | 9100 psi | Standard | Rockwell M90 | 4 ft. | 24" | Black | 24" | €166.62 | |
| BULK-PS-ACB-426 | Sheets | 9100 psi | Standard | Rockwell M90 | 4 ft. | 12" | Black | 12" | €53.50 | |
| BULK-PS-ACB-43 | Sheets | 9100 psi | Standard | Rockwell M90 | 24" | 24" | Black | 24" | €53.46 | |
| BULK-PS-ACB-366 | Sheets | 9100 psi | Standard | Rockwell M90 | 12" | 8" | Black | 8" | €21.97 | |
| BULK-PS-ACB-907 | Sheets | 9100 psi | Standard | Rockwell M90 | 12" | 12" | Black | 12" | €56.82 | |
| BULK-PS-ACB-28 | Sheets | 9100 psi | Standard | Rockwell M90 | 4 ft. | 24" | Black | 24" | €90.38 |
Explore Products
- NIBCO NMF426B66 TPC-1805-V2 Balancing Valve, 1/2 FPT x 1/2 PC
- APOLLO VALVES 36505P1 PRDP1S Valve, Press Reducing, 1 Inch Size, Bronze
- CONDOR 22EL77 Disposable Respirator, Single, Non-Adj, Metal Nose Clip, Std, White
- EATON C25DNB240C-GL Definite Purpose Contactor, 40A, Quick, 550-600 Vac, 50/50 Hz, 2-Pole, 50A, Non-Reversing
- J.W. WINCO 10T4WP5 Leveling Mount, 5/8 Inch-11, 4.68 Inch Size Bolt Length, Steel Bolt, Zinc-Plated, Nylon
- CHAPIN 21210XP Handheld Sprayer 1 Gallon Polypropylene Tank
- STEARNS BRAKES 105675107
- BALDOR / DODGE 000578 Px50 Fb X 15/16 Flange Assembly
Explore More
- KEYSHAFT
- LED Floodlights
- Telescoping Gage Sets
- Automotive Testing Instruments
- Dock Levelers
- Hydronic Unit Heater Accessories
- DESTACO 201 Series Vertical Hold Down Clamps
- AKRO-MILS 33224 Akro Grid Dividable Plastic Storage Boxes
- KEO Woodruff Keyseat Cutter Sets
- MUELLER INDUSTRIES 722G Ductile Iron Triple Duty Control Check Valves
- GLOBE SCIENTIFIC Diamond RealSeal PETG Square Media Bottles
- KIPP 5/16-18 Thread Size Star Grip Knob
- NORTON ABRASIVES Hook And Loop Sanding Disc
- DART CONTROLS ASP40 Series Digital Speed Potentiometers
- INSIZE Calibration Scales
- MERSEN FERRAZ NH Fuse-Links, gG, 400VAC, Double Indicator/Live Gripping-Lugs
Contact us
Contact your account manager right away to get personal advice.
We're available Monday through Friday, from 07:30 until 17:00.
GRAINGER BULK-PS-ACB-910 Plastic Sheet, 0.125 Inch Plastic Thick, Black, 9, 100 psi Tensile Strength
€91.70 /unit
