FREE delivery on orders over €150
Product Specifications:
| Item | Rectangle Stock |
| Color | Black |
| Corrosion And Chemical Resistance | Fair |
| Friction Coefficient | 0.35 |
| Friction Rating | Slippery |
| Grade | Standard |
| Impact Strength Rating | Poor |
| Machinability | Excellent |
| Material | Acetal Copolymer |
| Maximum Temperature | 180°F |
| Min. Temp. | -50°F |
| Nominal Length | 24" |
| Nominal Size (merch) | 3" x 24" |
| Nominal Width | 3" |
| Plastic Clarity | Opaque |
| Plastic Hardness | Rockwell M90 |
| Plastic Hardness Rating | Hard |
| Plastic Length | 24" |
| Plastic Length Tolerance | -1" to +1" |
| Plastic Thickness | 2" |
| Plastic Thickness Tolerance | -0.081" to +0.078" |
| Plastic Width | 3" |
| Plastic Width Tolerance | -0.25" to +0.25" |
| Shape | Bars |
| Standards | Ul 94 Hb |
| Tensile Strength | 9100 psi |
| Tensile Strength Rating | Good |
| Uv Resistant | No |
| Water Absorption | 0.22% |
| Water Absorption Rating | Good |
| Wear Factor | Excellent |
Shipping Info:
| Ship weight (kg) | 3.4 |
| Ship height (cm) | 2.54 |
| Ship length (cm) | 2.54 |
| Ship width (cm) | 2.54 |
Product Variants
| Model | Shape | Tensile Strength | Grade | Plastic Hardness | Plastic Length | Nominal Width | Color | Plastic Width | Price | |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| BULK-PS-ACB-402 | Sheets | 9100 psi | Standard | Rockwell M90 | 4 ft. | 8" | Black | 8" | €43.29 | |
| BULK-PS-ACB-949 | Sheets | 9100 psi | Standard | Rockwell M90 | 4 ft. | 24" | Black | 24" | €166.62 | |
| BULK-PS-ACB-426 | Sheets | 9100 psi | Standard | Rockwell M90 | 4 ft. | 12" | Black | 12" | €53.50 | |
| BULK-PS-ACB-43 | Sheets | 9100 psi | Standard | Rockwell M90 | 24" | 24" | Black | 24" | €53.46 | |
| BULK-PS-ACB-366 | Sheets | 9100 psi | Standard | Rockwell M90 | 12" | 8" | Black | 8" | €21.97 | |
| BULK-PS-ACB-907 | Sheets | 9100 psi | Standard | Rockwell M90 | 12" | 12" | Black | 12" | €56.82 | |
| BULK-PS-ACB-28 | Sheets | 9100 psi | Standard | Rockwell M90 | 4 ft. | 24" | Black | 24" | €90.38 |
Explore Products
- APPROVED VENDOR 1NBY7 Compression Spring, 35 lbs/In Stiffness Rate, 9.1 lbs Load Capacity, Spring Wire
- TB WOODS 2AK61 X 7/8
- QUANTUM STORAGE SYSTEMS TDR24361GY Cutting Board And Tray Drying Rack, 36 Inch W x 24 Inch D
- BALDOR / DODGE 242350 TAXD2 X 1 11/16 Speed Reducer Bushing
- BELDEN UJ-HD2000X25K Universal Joint, 108 mm Overall Length, For Keyed Shaft Type, 45 Deg Max Op Angle
- ABILITY ONE 6260-01-209-4436 Lightstick, 1 1/2 Inch Length, 4 hr Duration, 2 yr Shelf Life, Blue
- VOLKEL 81428-2 Hand Tap Second, ISO 529/DHSS-G, Mf 13 x 1.75 Size
- PLAST-O-MATIC CAFEN-1-1-100 Actuator Kit with Mounting Kit
Explore More
- KEYSHAFT
- Bulk Container Accessories
- Air Gun Accessories
- Rekeyable Padlocks
- Trench Drains
- Pump and Cylinder Sets
- DESTACO 89R Series Pneumatic Swing Clamps
- VIEGA PROPRESS Double Drop Elbow, Press x Press x FNPT
- ANVIL AS661 Series Strut Brackets, Slot Down
- ANVIL AS888 Series Four Hole Splice Plates
- DIXON In-Line Sight Glassess
- VERMONT GAGE Standard Gear Measuring Wire, 1.68 Inch Wire Dia
- RAYMOND PRODUCTS Heavy Duty Cross-Brace Panel/Sheet Movers
- MITUTOYO 103 Series Outside Micrometers, Metric
- KEO Spotting And Centering Drills
Contact us
Contact your account manager right away to get personal advice.
We're available Monday through Friday, from 07:30 until 17:00.
GRAINGER BULK-PS-ACB-244 Rectangle Stock, 2 Inch Plastic Thick, Black, Opaque, 9100 Psi Tensile Strength
€232.79 /unit
