FREE delivery on orders over €150
Product Specifications:
| Item | Sheet Stock |
| Color | White |
| Corrosion And Chemical Resistance | Fair |
| Friction Coefficient | 0.2 |
| Friction Rating | Very Slippery |
| Grade | Standard |
| Impact Strength Rating | Poor |
| Length Tolerance | -1" to +1" |
| Machinability | Excellent |
| Material | Acetal Homopolymer |
| Material Properties | Standard |
| Max. Temp. | 180°F |
| Min. Temp. | -20°F |
| Nominal Length | 24" |
| Nominal Size (merch) | 4" x 24" |
| Nominal Width | 4" |
| Plastic Clarity | Opaque |
| Plastic Density | 0.051 lbs.-cu. in. |
| Plastic Hardness | Rockwell M94 |
| Plastic Hardness Rating | Hard |
| Plastic Length | 24" |
| Plastic Length Tolerance | -1" to +1" |
| Plastic Thickness | 1/2" |
| Plastic Thickness Tolerance | -0.013" to +0.038" |
| Plastic Width | 4" |
| Plastic Width Tolerance | -0.25" to +0.25" |
| Shape | Bars |
| Tensile Strength | 9600 psi |
| Tensile Strength Rating | Good |
| Uv Resistant | No |
| Water Absorption | 0.25% |
| Water Absorption Rating | Good |
| Wear Factor | Excellent |
Shipping Info:
| Ship weight (kg) | 0.93 |
| Ship height (cm) | 2.54 |
| Ship length (cm) | 2.54 |
| Ship width (cm) | 2.54 |
Product Variants
| Model | Tensile Strength | Plastic Length | Plastic Width | Plastic Thickness | Max. Temp. | Min. Temp. | Plastic Hardness | Water Absorption | Price | |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| BULK-PS-ACB-1769 | 9600 psi | 12" | 3" | 1/4" | - | -20°F | Rockwell M94 | 0.25% | €46.06 | |
| BULK-PS-ACB-1751 | 9600 psi | 4 ft. | 12" | 1/4" | - | -20°F | Rockwell M94 | 0.25% | €510.47 | |
| BULK-PS-ACB-1782 | 9600 psi | 24" | 6" | 1/4" | 180°F | -20°F | Rockwell M94 | 0.25% | €153.45 | |
| BULK-PS-ACB-1778 | 9600 psi | 24" | 5" | 1/4" | 180°F | -20°F | Rockwell M94 | 0.25% | €133.58 | |
| BULK-PS-ACB-1780 | 9600 psi | 4 ft. | 5" | 1/4" | 180°F | -20°F | Rockwell M94 | 0.25% | €264.74 | |
| BULK-PS-ACB-1763 | 9600 psi | 36" | 2" | 1/4" | 180°F | -20°F | Rockwell M94 | 0.25% | €99.62 | |
| BULK-PS-ACB-1761 | 9600 psi | 12" | 2" | 1/4" | 180°F | -20°F | Rockwell M94 | 0.25% | €34.72 |
Explore Products
- SCIENTIFIC CUTTING TOOLS GT062K-10 220677 Groove Tool 0.187 Inch Bore 0.625 Inch Cut
- GRAINGER BSP832-3 Bronze Rectangular Bar, 5 Inch X 36 Inch Nominal Size
- BISHOP-WISECARVER UTTA1-2160 Linear Guide Track, Aluminum, Vee Channel, Size 1, 2160 mm Size
- MACROMATIC TH44164-17J Time Delay Relay, On/Off Delay, SPDT, 48V AC, 1.2 to 120 min, Control Voltage
- APPLETON ELECTRIC RB326S
- MAIN FILTER INC. MF0849743 Interchange Spin-On Filter, Cellulose, 10 Micron, Buna Seal, 10.94 Inch Height
- GRAINGER BULK-CS-GG10-6 Fiberglass Epoxy Laminate Sheet, 24 Inch x 4 ft Nominal Size, 3/8 Inch Thick, Yellow
- BEHRINGER SYSTEMS BSH62375-PP BEHRINGER PIPE SYSTEMS BSH62375-PP
Explore More
- KEYSHAFT
- Snips Shears And Scissors
- Refrigerant Pressure Regulators
- Vector Motors
- Conduit Fittings
- Food Station Accessories
- GLOBE SCIENTIFIC Diamond Essentials PMP Griffin Style Low Form Beakers with Handle
- APPLETON ELECTRIC 90 Degree Male Elbow Hazardous Location Malleable Iron
- NUMATICS Manifold Block 4 Stations, Npt
- WRIGHT TOOL 1/2 Inch Drive 12 Point Standard Metric Sockets
- BROWNING Single Groove Sheaves For 4L or A Belts
- STARRETT 93590 Series Band Saw Blades For Cutting Food
Contact us
Contact your account manager right away to get personal advice.
We're available Monday through Friday, from 07:30 until 17:00.
GRAINGER BULK-PS-AC-1318 Plastic Sheet Stock, 0.5 Inch Thick, 4 Inch Width x 24 Inch Length, White
€194.76 /unit

