FREE delivery on orders over €150
Product Specifications:
| Item | Sheet Stock |
| Color | White |
| Corrosion And Chemical Resistance | Fair |
| Friction Coefficient | 0.2 |
| Friction Rating | Very Slippery |
| Grade | Standard |
| Impact Strength Rating | Poor |
| Length Tolerance | -1" to +1" |
| Machinability | Excellent |
| Material | Acetal Homopolymer |
| Material Properties | Standard |
| Max. Temp. | 180°F |
| Minimum Temperature | -20°F |
| Nominal Length | 12" |
| Nominal Size (merch) | 2" x 12" |
| Nominal Width | 2" |
| Plastic Clarity | Opaque |
| Plastic Density | 0.051 lbs.-cu. in. |
| Plastic Hardness | Rockwell M94 |
| Plastic Hardness Rating | Hard |
| Plastic Length | 12" |
| Plastic Length Tolerance | -1" to +1" |
| Plastic Thickness | 1/2" |
| Plastic Width | 2" |
| Plastic Width Tolerance | -0.25" to +0.25" |
| Shape | Bars |
| Tensile Strength | 9600 psi |
| Tensile Strength Rating | Good |
| Uv Resistant | No |
| Water Absorption | 0.25% |
| Water Absorption Rating | Good |
| Wear Factor | Excellent |
Shipping Info:
| Ship weight (kg) | 0.25 |
| Ship height (cm) | 2.54 |
| Ship length (cm) | 2.54 |
| Ship width (cm) | 2.54 |
Product Variants
| Model | Tensile Strength | Plastic Length | Plastic Width | Plastic Thickness | Max. Temp. | Min. Temp. | Plastic Hardness | Water Absorption | Price | |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| BULK-PS-ACB-1769 | 9600 psi | 12" | 3" | 1/4" | - | -20°F | Rockwell M94 | 0.25% | €46.06 | |
| BULK-PS-ACB-1751 | 9600 psi | 4 ft. | 12" | 1/4" | - | -20°F | Rockwell M94 | 0.25% | €510.47 | |
| BULK-PS-ACB-1782 | 9600 psi | 24" | 6" | 1/4" | 180°F | -20°F | Rockwell M94 | 0.25% | €153.45 | |
| BULK-PS-ACB-1778 | 9600 psi | 24" | 5" | 1/4" | 180°F | -20°F | Rockwell M94 | 0.25% | €133.58 | |
| BULK-PS-ACB-1780 | 9600 psi | 4 ft. | 5" | 1/4" | 180°F | -20°F | Rockwell M94 | 0.25% | €264.74 | |
| BULK-PS-ACB-1763 | 9600 psi | 36" | 2" | 1/4" | 180°F | -20°F | Rockwell M94 | 0.25% | €99.62 | |
| BULK-PS-ACB-1761 | 9600 psi | 12" | 2" | 1/4" | 180°F | -20°F | Rockwell M94 | 0.25% | €34.72 |
Explore Products
- APPLETON ELECTRIC MLWF262G2NBUFN Fluorescent Light Fixture, 26W
- THOMAS & BETTS UNY 305-TB Male Union, 1 Inch Size
- WOODHEAD 1300390157 DND21A-M010 Double Ended Cordset, 5 Pole, Male To Female, 22 AWG, 1m
- CLEVELAND C39109 High Speed Steel End Mill 1/4 Inch D 1 1/4 Inch Cut L
- REGAL 008043AS88 Spiral Point Tap, #2-56 Size, H2 Limit, 2 Flutes, Plug With TiALN Coating
- SOUTHWIRE COMPANY 56699699 Aluminium Wire, Single Conductor, 58 Strand, 35 Kv, 750 Kcmil
- ALEMITE 7818-F5 Bridge Hoist
- FABORY M38400.050.0025 Flat Washer, M5 Fits Bolt Size, Oversized, 5.2 mm I.D., 25 mm O.D.
Explore More
- KEYSHAFT
- Pegboard And Slat Wall Accessories
- Hammer Drill Accessories
- Work Coveralls
- Fuel Cylinders
- Floor Machine Accessories
- CONDOR High Visibility Lime Palm Gloves
- CAIMAN Hi Vis Reflective Back Knuckle Protection Mechanics Gloves
- KRYTOX GPL 226 Series Anti Corrosion Grease
- ASSOCIATED SPRING RAYMOND Powerline X4200 Gas Springs
- MUELLER INDUSTRIES 105MBP Silent Check Valves
- SIEMENS QPJ Series Bolt On Circuit Breakers
- DIXON Seal Kits
- WEG CFW11-Series Variable Speed Drive For Industrial Systems
- SANDPIPER Brackets With Bearing
Contact us
Contact your account manager right away to get personal advice.
We're available Monday through Friday, from 07:30 until 17:00.
GRAINGER BULK-PS-AC-1305 Plastic Sheet Stock, 0.5 Inch Thick, 2 Inch Width x 12 Inch Length, White
€46.09 /unit

