FREE delivery on orders over €150
Product Specifications:
| Item | Sheet |
| Color | Beige |
| Corrosion And Chemical Resistance | Fair |
| Friction Coefficient | 0.5 |
| Friction Rating | Slippery |
| Impact Strength | 5.6 lbs.-ft./in. |
| Impact Strength Rating | Excellent |
| Length Tolerance | -1" to +1" |
| Machinability | Good |
| Material Properties | Standard |
| Max. Temp. | 190°F |
| Nominal Length | 36" |
| Nominal Width | 12" |
| Plastic Clarity | Opaque |
| Plastic Density | 0.038 lbs.-cu. in. |
| Plastic Hardness | Rockwell R105 |
| Plastic Hardness Rating | Hard |
| Plastic Length | 36" |
| Plastic Thickness | 1/4" |
| Plastic Thickness Tolerance | -0.02" to +0.006" |
| Plastic Width | 12" |
| Plastic Width Tolerance | -1" to +1" |
| Shape | Sheets |
| Tensile Strength | 6200 psi |
| Tensile Strength Rating | Good |
| Uv Resistant | No |
| Water Absorption | 0.4% |
| Water Absorption Rating | Poor |
| Wear Factor | Fair |
Shipping Info:
| Ship weight (kg) | 1.89 |
| Ship height (cm) | 2.54 |
| Ship length (cm) | 2.54 |
| Ship width (cm) | 2.54 |
Product Variants
| Model | Plastic Width | Plastic Length | Plastic Thickness | Tensile Strength | Min. Temp. | Length Tolerance | Shape | Nominal Length | Price | |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| BULK-PS-ABS-268 | 12" | 24" | 0.0625" | 6200 psi | - | -1" to +1" | Sheets | 24" | €35.20 | |
| BULK-PS-ABS-302 | 8" | 4 ft. | 0.0625" | 6200 psi | - | -1" to +1" | Sheets | 48" | €44.99 | |
| BULK-PS-ABS-275 | 6" | 6" | 0.062" | 6200 psi | - | -1" to +1" | Sheets | 6" | €19.59 | |
| BULK-PS-ABS-1 | 12" | 12" | 0.0625" | 6200 psi | -40°F | -1" to +1" | Sheets | 12" | €26.01 | |
| BULK-PS-ABS-204 | 12" | 36" | 0.0625" | 6200 psi | -40°F | -1" to +1" | Sheets | 36" | €48.51 | |
| BULK-PS-ABS-293 | 8" | 24" | 0.0625" | 6200 psi | - | -1" to +1" | Sheets | 24" | €31.79 | |
| BULK-PS-ABS-284 | 8" | 12" | 0.0625" | 6200 psi | - | -1" to +1" | Sheets | 12" | €25.38 |
Explore Products
- MASTERDRIVES 5/8V2500 Maxstar Wedge, Narrow Banded, 8V Section
- FLEXTECH C40-200 X 36 Heavy Duty Radiator Hose 50 Psi 2 Inch Blue
- TITAN FASTENERS BEA20X
- AIGNEP 50130N-12 Union Elbow, 12mm Tube
- TITAN FASTENERS ZTB1508
- LENOX TOOLS 1772329 Band Saw Blade, 1 1/4 Inch Blade Width, 11 Feet 6 Inch Size, 0.042 Inch Blade Thickness
- ERICKSON DV50BHPVTT20120M Shrink Fit Tool Holder, 69.8500 mm Shank Dia
- KIPP K0122.3103 Adjustable Handle, Teardrop, Zinc, M10 Thread Size, 35/64 Inch Stud Length
Explore More
- KEYSHAFT
- Alignment Tools
- Key Cabinets and Replacement Tags
- Machine Stands
- Underground Utility Locators
- Lighting Control System Components
- PS DOORS Safemezz Horizontal Gates
- ANSELL 72-025 Hyflex Cut Resistant Gloves
- LOC-LINE Acid Resistant Flare Nozzles
- CHICAGO PNEUMATIC CP7763/CP7773 Series Impact Wrenches
- TYGON B-44-4X Tubings
- APPROVED VENDOR Foam Sheet, 220 Polyethylene
- GENERAL ELECTRIC Circuit Breaker: SKLL Series
- LEWISBINS 24 Inch Shelf Bins
- MOVINCOOL Motor Fans
- 3M PAPR Batteries
Contact us
Contact your account manager right away to get personal advice.
We're available Monday through Friday, from 07:30 until 17:00.
GRAINGER BULK-PS-ABS-206 Plastic Sheet, 0.25 Inch Plastic Thick, Beige, 6, 200 psi Tensile Strength
€114.50 /unit
