FREE delivery on orders over €150
Product Specifications:
| Item | Rod |
| Color | White |
| Corrosion And Chemical Resistance | Fair |
| Friction Coefficient | 0.2 |
| Friction Rating | Very Slippery |
| Grade | Standard |
| Impact Strength | 1.2 lbs.-ft./in. |
| Impact Strength Rating | Poor |
| Machinability | Excellent |
| Material | Acetal Homopolymer |
| Maximum Temperature | 180°F |
| Min. Temp. | -20°F |
| Plastic Clarity | Opaque |
| Plastic Density | 0.051 lbs.-cu. in. |
| Plastic Dia. | 5/8" |
| Plastic Dia. Tolerance | -0.016" to +0.019" |
| Plastic Diameter Tolerance | -0.016" to +0.019" |
| Plastic Hardness | Rockwell M94 |
| Plastic Hardness Rating | Hard |
| Plastic Length | 4 ft. |
| Plastic Length Tolerance | 1" |
| Shape | Rods |
| Tensile Strength | 9600 psi |
| Tensile Strength Rating | Good |
| Uv Resistant | No |
| Water Absorption | 0.25% |
| Water Absorption Rating | Good |
| Wear Factor | Excellent |
Shipping Info:
| Ship weight (kg) | 0.36 |
| Ship height (cm) | 2.54 |
| Ship length (cm) | 2.54 |
| Ship width (cm) | 2.54 |
Product Variants
| Model | Plastic Dia. | Plastic Length | Max. Temp. | Color | Plastic Hardness | Grade | Water Absorption | Plastic Density | Price | |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| BULK-PR-ACB-318 | 3/8" | 1 ft. | - | Black | Rockwell M94 | Standard | 0.25% | 0.051 lbs.-cu. in. | €4.52 | |
| BULK-PR-ACB-325 | 0.438" | 1 ft. | - | Black | Rockwell M94 | Standard | 0.25% | 0.051 lbs.-cu. in. | €5.67 | |
| BULK-PR-ACB-381 | 1 1/4" | 1 ft. | 180°F | Black | Rockwell M94 | Standard | 0.25% | 0.051 lbs.-cu. in. | €36.83 | |
| BULK-PR-ACB-409 | 1 3/4" | 1 ft. | 180°F | Black | Rockwell M94 | Standard | 0.25% | 0.051 lbs.-cu. in. | €74.11 | |
| BULK-PR-ACB-353 | 3/4" | 1 ft. | - | Black | Rockwell M94 | Standard | 0.25% | 0.051 lbs.-cu. in. | €14.13 | |
| BULK-PR-ACB-346 | 5/8" | 1 ft. | - | Black | Rockwell M94 | Standard | 0.25% | 0.051 lbs.-cu. in. | €10.48 | |
| BULK-PR-ACB-444 | 3" | 1 ft. | 180°F | Black | Rockwell M94 | Standard | 0.25% | 0.051 lbs.-cu. in. | €245.19 |
Explore Products
- ADAPT-ALL 9005-06-06 Straight Adapter, Stainless Steel, 9/16-18 Male JIC x 3/8-19 Male BSPP Flare, No Seal
- 80/20 25-8521 25 S Single Flange Bearing Profile Mill Finish
- SALSBURY INDUSTRIES 3810S-1BSF Horizontal Receptacle Bin, 4C, 17.5 x 38.625 x 17.5 Inch Size, Sandstone
- SPEARS VALVES 4423CB-012C Swing Check Valve, Flanged, With Counter Balance, EPDM, 1-1/4 Size, CPVC
- LINN GEAR 2525X1.125 Bushing, 1.125 Inch Bore Dia., 4.25 Inch Hub Diameter
- TITAN FASTENERS GJA88016
- RIDGID 59717 Faceplate, Switch 50Hz 1224
- NEWSTRIPE 10004381 Roller Kit, 3 Inch, 5 Gallon Pail
Explore More
- KEYSHAFT
- Hydraulic Presses
- Infrared Thermometers
- Blocks and Sheaves
- Guard Mounted Exhaust Fans
- Bucket Bags and Tool Organizers
- MCR SAFETY Ninja Therma Force Insulated Cut Resistant Work Gloves
- ANSELL 70-225 Hyflex Reversible Cut Resistant Gloves
- ASHCROFT E Bimetallic Thermometer, 5 Inch External Adjust, Every Angle Connection
- OSG VA-3 Spiral Flute Tap, V Coating Finish
- HOFFMAN Type 4X Clamp Covers
- REGAL Ball End Mills, Single End, 2 Flutes, HSS, CC, Tin
- STAFFORD MFG Signature Series Set Screw Type Shaft Collars, Steel
- MERIT BRASS X117A Square Head Plugs
Contact us
Contact your account manager right away to get personal advice.
We're available Monday through Friday, from 07:30 until 17:00.
GRAINGER BULK-PR-AC-202 Plastic Rod, 4 Ft Length, White, Opaque, 600 Psi Tensile Strength
€36.20 /unit

