Item: CP9LGUModel: BULK-FS-F7-25Cross Ref: 795KT3
7 In Stock
Felt Backing Type
Ships within 2 days via
5.00% off
Product Specifications:
Item Felt Strip
Backing Type Acrylic Adhesive
Color Gray
Density 3 lbs.-sq. yd.
Durometer 25A
Felt Backing Type Acrylic Adhesive
Grade Grade F7
Length 10 ft.
Material Wool Felt
Max. Temp. 200°F
Min. Temp. -80°F
Minimum Adhesive Temperature -30°F
Shape Strip
Tensile Strength 250 psi
Thickness 1/4"
Vibration Absorption Medium
Width 1"
Wool Content 80%