FREE delivery on orders over €150
Product Specifications:
| Item | Felt Strip |
| Abrasion Resistance | Good |
| Backing Type | Acrylic Adhesive |
| Density | 4.5 lbs.-sq. yd. |
| Durometer | 25A |
| Felt Backing Type | Acrylic Adhesive |
| Grade | Grade F5 |
| Length | 10 ft. |
| Material | Wool Felt |
| Max. Temp. | 200°F |
| Minimum Adhesive Temperature | -30°F |
| Minimum Temperature | -80°F |
| Shape | Strip |
| Tensile Strength | 400 psi |
| Thickness | 3/8" |
| Vibration Absorption | Medium |
| Width | 1/2" |
| Wool Content | 95% |
Shipping Info:
| Ship weight (kg) | 0.09 |
| Ship height (cm) | 2.54 |
| Ship length (cm) | 2.54 |
| Ship width (cm) | 2.54 |
Product Variants
| Model | Shape | Material | Grade | Wool Content | Backing Type | Color | Thickness | Density | Price | |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| BULK-FS-AF-2 | Sheet | Synthetic Aramid Felt | Grade Synthetic | 0% | Plain | - | 1/8" | 0.563 lbs.-sq. yd. | €2,623.38 | |
| BULK-FS-AF-1 | Sheet | Synthetic Aramid Felt | Grade Synthetic | 0% | Plain | Off White | 1/16" | 0.438 lbs.-sq. yd. | €2,650.29 | |
| BULK-FS-AF-13 | Sheet | Synthetic Aramid Felt | Grade Synthetic | 0% | Plain | Off White | 1/16" | 0.438 lbs.-sq. yd. | €23.21 | |
| BULK-FS-AF-18 | Sheet | Synthetic Aramid Felt | Grade Synthetic | 0% | Plain | - | 1/8" | 0.563 lbs.-sq. yd. | €28.52 | |
| BULK-FS-AF-17 | Sheet | Synthetic Aramid Felt | Grade Synthetic | 0% | Plain | - | 1/16" | 0.438 lbs.-sq. yd. | €308.99 | |
| BULK-FS-AF-14 | Sheet | Synthetic Aramid Felt | Grade Synthetic | 0% | Plain | Off White | 1/16" | 0.438 lbs.-sq. yd. | €38.33 | |
| BULK-FS-AF-19 | Sheet | Synthetic Aramid Felt | Grade Synthetic | 0% | Plain | - | 1/8" | 0.563 lbs.-sq. yd. | €68.90 |
Explore Products
- SMC VALVES VFA3230-01 Air Operated Valve
- BURNDY GAR1926 Pipe Ground Clamp 5AWG 5In
- RIDGID 66547 Extension, Drive Shaft
- TB WOODS P4014M40TL Synchronous Plus TL Belt Sprocket, Cast Iron, 40mm Belt Width, 7.018 inch Pitch Dia.
- CHRISLYNN 82175H Metric Thread Repair Kit, M16x2 Thread Size, 21/32 In Drill Size, 24 mm Insert Lg.
- QUANTUM STORAGE SYSTEMS QTB303IV Tip-Out Bin, 7 3/4 x 23 5/8 x 9 1/2 Inch, Freestanding/Wall, Beige
- GATES 734720265 Coupling
- WOODHEAD 1302263705 M04360012 Spring, Pocket, Yellow
Explore More
- KEYSHAFT
- Rotary Encoders
- Sign Posts
- Wire and Cable Protection
- Pressure and/or Vacuum Transducers
- Rigid Couplings
- ANSELL G17K Alphatec Natural Rubber Gloves
- IRONCLAD Kong Dexterity Supergrip Gloves
- ANSELL 48-101 Hyflex Black Pu Coated Multi Purpose Gloves
- JOHN GUEST Union Elbows, Polypropylene White
- MUELLER INDUSTRIES 74DHH Sure Check Double Disc Check Valves
- JOBOX Gear-Lock Series Single Lid Aluminium Crossovers, Push Button Premium
- KERN AND SOHN FOB-NL Series Bench Scales
- ELOBAU Contact Elements
- MILLER BY HONEYWELL Lens
- RUD CHAIN RM Eye Nuts, BSW Whitworth Thread
Contact us
Contact your account manager right away to get personal advice.
We're available Monday through Friday, from 07:30 until 17:00.
GRAINGER BULK-FS-F5-108 Wool Felt Strip, 1/2 Inch Width x 10 ft Length, F5
€75.61 /unit

