FREE delivery on orders over €150
Product Specifications:
| Item | Felt Strip |
| Abrasion Resistance | Good |
| Backing Type | Acrylic Adhesive |
| Density | 2.25 lbs.-sq. yd. |
| Durometer | 25A |
| Felt Backing Type | Acrylic Adhesive |
| Grade | Grade F5 |
| Length | 10 ft. |
| Material | Wool Felt |
| Max. Temp. | 200°F |
| Minimum Temperature | -80°F |
| Shape | Strip |
| Tensile Strength | 400 psi |
| Thickness | 3/16" |
| Vibration Absorption | Medium |
| Width | 1 1/2" |
| Wool Content | 95% |
Shipping Info:
| Ship weight (kg) | 0.18 |
| Ship height (cm) | 2.54 |
| Ship length (cm) | 2.54 |
| Ship width (cm) | 2.54 |
Product Variants
| Model | Shape | Material | Grade | Wool Content | Backing Type | Color | Thickness | Density | Price | |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| BULK-FS-AF-2 | Sheet | Synthetic Aramid Felt | Grade Synthetic | 0% | Plain | - | 1/8" | 0.563 lbs.-sq. yd. | €2,623.38 | |
| BULK-FS-AF-1 | Sheet | Synthetic Aramid Felt | Grade Synthetic | 0% | Plain | Off White | 1/16" | 0.438 lbs.-sq. yd. | €2,650.29 | |
| BULK-FS-AF-13 | Sheet | Synthetic Aramid Felt | Grade Synthetic | 0% | Plain | Off White | 1/16" | 0.438 lbs.-sq. yd. | €23.21 | |
| BULK-FS-AF-18 | Sheet | Synthetic Aramid Felt | Grade Synthetic | 0% | Plain | - | 1/8" | 0.563 lbs.-sq. yd. | €28.52 | |
| BULK-FS-AF-17 | Sheet | Synthetic Aramid Felt | Grade Synthetic | 0% | Plain | - | 1/16" | 0.438 lbs.-sq. yd. | €308.99 | |
| BULK-FS-AF-14 | Sheet | Synthetic Aramid Felt | Grade Synthetic | 0% | Plain | Off White | 1/16" | 0.438 lbs.-sq. yd. | €38.33 | |
| BULK-FS-AF-19 | Sheet | Synthetic Aramid Felt | Grade Synthetic | 0% | Plain | - | 1/8" | 0.563 lbs.-sq. yd. | €68.90 |
Explore Products
- MAIN FILTER INC. MF0126318 Interchange Hydraulic Filter, Glass, 5 Micron Rating, Viton Seal, 8.14 Inch Height
- MAIN FILTER INC. MF0421299 XH02297 Hydraulic Filter, Stainless Steel Fiber, 20 Micron, Viton Seal, 13.81 Inch Height
- GRAND ROCK KW6-1271RC Pipe, 6 Inch Size, 2-Bend Outer Dia. R5 Inch Outer Dia., Right, Chrome
- VERMONT GAGE 911414150 Pin Gage, Class ZZ, NoGo, BG, 0.1415 Inch Size
- STAFFORD MFG 4L006F Threaded Shaft Collar, 2 Piece Split, Clamp Type, 3/8-16 Inch Threaded Bore, Steel
- B & P MANUFACTURING 2006-BDTA11D5 T Rod Style Disc Brake Kit
- COOPER B-LINE SB61512004TG Distribution Frame, 120 x 110 x 16.375 Inch Size, 4 Vertical With 14 Shelves
- VOLLRATH XSLS0007 Shaft Platform Carriage

