GRAINGER BULK-FS-F13-75 Wool Felt Strip, 1 Inch Width x 10 ft Length, 1/4 Inch Thick, F13, Plain Backing, 20A | CQ4YFL 795KY3
GRAINGER BULK-FS-F13-75 Wool Felt Strip, 1 Inch Width x 10 ft Length, 1/4 Inch Thick, F13, Plain Backing, 20A
Item: CQ4YFLModel: BULK-FS-F13-75Cross Ref: 795KY3
7 In Stock
Felt Backing Type
Ships within 2 days via
5.00% off
Product Specifications:
Item Felt Strip
Abrasion Resistance Fair
Backing Type Plain
Color Gray
Density 2.13 lbs.-sq. yd.
Durometer 20A
Felt Backing Type Plain
Grade Grade F13
Length 10 ft.
Material Wool Felt
Max. Temp. 200°F
Minimum Temperature -80°F
Shape Strip
Tensile Strength 75 psi
Thickness 1/4"
Vibration Absorption Low
Width 1"
Wool Content 75%