FREE delivery on orders over €150
Product Specifications:
| Item | Felt Strip |
| Abrasion Resistance | Excellent |
| Backing Type | Plain |
| Density | 1 lbs.-sq. yd. |
| Durometer | 35A |
| Felt Backing Type | Plain |
| Grade | Grade F1 |
| Length | 10 ft. |
| Material | Wool Felt |
| Max. Temp. | 200°F |
| Minimum Temperature | -80°F |
| Shape | Strip |
| Tensile Strength | 500 psi |
| Thickness | 1/16" |
| Vibration Absorption | High |
| Width | 2" |
| Wool Content | 95% |
Shipping Info:
| Ship weight (kg) | 0.08 |
| Ship height (cm) | 2.54 |
| Ship length (cm) | 2.54 |
| Ship width (cm) | 2.54 |
Product Variants
| Model | Shape | Material | Grade | Wool Content | Backing Type | Color | Thickness | Density | Price | |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| BULK-FS-AF-2 | Sheet | Synthetic Aramid Felt | Grade Synthetic | 0% | Plain | - | 1/8" | 0.563 lbs.-sq. yd. | €2,623.38 | |
| BULK-FS-AF-1 | Sheet | Synthetic Aramid Felt | Grade Synthetic | 0% | Plain | Off White | 1/16" | 0.438 lbs.-sq. yd. | €2,650.29 | |
| BULK-FS-AF-13 | Sheet | Synthetic Aramid Felt | Grade Synthetic | 0% | Plain | Off White | 1/16" | 0.438 lbs.-sq. yd. | €24.86 | |
| BULK-FS-AF-18 | Sheet | Synthetic Aramid Felt | Grade Synthetic | 0% | Plain | - | 1/8" | 0.563 lbs.-sq. yd. | €30.56 | |
| BULK-FS-AF-17 | Sheet | Synthetic Aramid Felt | Grade Synthetic | 0% | Plain | - | 1/16" | 0.438 lbs.-sq. yd. | €331.06 | |
| BULK-FS-AF-14 | Sheet | Synthetic Aramid Felt | Grade Synthetic | 0% | Plain | Off White | 1/16" | 0.438 lbs.-sq. yd. | €41.08 | |
| BULK-FS-AF-19 | Sheet | Synthetic Aramid Felt | Grade Synthetic | 0% | Plain | - | 1/8" | 0.563 lbs.-sq. yd. | €73.82 |
Explore Products
- ZURN P400-Y-5-6 Sediment Bucket 3-61/64 Inch Length
- ALBION CASTERS DCIX03052S-S31G Swivel Stem Caster 3 Inch 210 Lb Polyurethane
- SPEC BC0500022S Disc Spring 0.25 Stainless Steel Clover Dome
- EATON ECN05A1TRA-R63/B Freedom Non-Combination Starter, 24 VAC at 60 Hz V Coil
- KIPP K1492.12X80 Hex Head Screw, 17mm Head Ht., 18mm Head Wd., Polished, HT, Right Hand, 80mm Fastener Lg.
- GRAINGER BSP532-3 Bronze Rectangular Bar, 5 Inch X 36 Inch Nominal Size
- MORSE CUTTING TOOLS 32543 Straight Flute Tap, ‎5/8-11 Thread Size, 4 Flute
Explore More
- KEYSHAFT
- General Turning Tools
- Chart Recorder Pens
- Antistatic Wrist Straps
- Chain Link Fence Hardware
- Round Standoffs Caps
- ANSELL G12Y Alphatec Natural Rubber Gloves
- CONDOR Cowhide Leather, Standard, Full Finger Gloves, White
- CONDOR High-Visibility Vest, Mesh Polyester, X Stripe Pattern, Single, Lime
- KRYTOX GPL 246 Series Electrical Conducting Grease
- JOHN GUEST Stem Adapters, NPTF Thread, Acetal Gray
- RITTAL Radiant Enclosure Heater
- DIXON Nipples
- SPEARS VALVES PVC Schedule 80 Fitting 11-1/4 Deg. Elbows, Socket x Socket
- SPEARS VALVES PVC Gate Valves, Threaded Ends, Buna
- REGAL Cobalt End Mills, HSS, CC, 3 Flutes, Tin
Contact us
Contact your account manager right away to get personal advice.
We're available Monday through Friday, from 07:30 until 17:00.
GRAINGER BULK-FS-F1-47 Wool Felt Strip, 2 Inch Width x 10 ft Length, 1/16 Inch Thick, F1, Plain Backing
€63.98 /unit

