FREE delivery on orders over €150
Product Specifications:
| Item | Felt Sheet |
| Abrasion Resistance | Excellent |
| Backing Type | Plain |
| Color | Off White |
| Density | 3 lbs.-sq. yd. |
| Durometer | 35A |
| Felt Backing Type | Plain |
| Grade | Grade F1 |
| Length | 12" |
| Material | Wool Felt |
| Max. Temp. | 200°F |
| Minimum Temperature | -80°F |
| Shape | Sheet |
| Tensile Strength | 500 psi |
| Thickness | 3/16" |
| Vibration Absorption | High |
| Width | 12" |
| Wool Content | 95% |
Shipping Info:
| Ship weight (kg) | 0.13 |
| Ship height (cm) | 2.54 |
| Ship length (cm) | 2.54 |
| Ship width (cm) | 2.54 |
Product Variants
| Model | Shape | Material | Grade | Wool Content | Backing Type | Color | Thickness | Density | Price | |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| BULK-FS-AF-2 | Sheet | Synthetic Aramid Felt | Grade Synthetic | 0% | Plain | - | 1/8" | 0.563 lbs.-sq. yd. | €2,623.38 | |
| BULK-FS-AF-1 | Sheet | Synthetic Aramid Felt | Grade Synthetic | 0% | Plain | Off White | 1/16" | 0.438 lbs.-sq. yd. | €2,650.29 | |
| BULK-FS-AF-13 | Sheet | Synthetic Aramid Felt | Grade Synthetic | 0% | Plain | Off White | 1/16" | 0.438 lbs.-sq. yd. | €23.21 | |
| BULK-FS-AF-18 | Sheet | Synthetic Aramid Felt | Grade Synthetic | 0% | Plain | - | 1/8" | 0.563 lbs.-sq. yd. | €28.52 | |
| BULK-FS-AF-17 | Sheet | Synthetic Aramid Felt | Grade Synthetic | 0% | Plain | - | 1/16" | 0.438 lbs.-sq. yd. | €308.99 | |
| BULK-FS-AF-14 | Sheet | Synthetic Aramid Felt | Grade Synthetic | 0% | Plain | Off White | 1/16" | 0.438 lbs.-sq. yd. | €38.33 | |
| BULK-FS-AF-19 | Sheet | Synthetic Aramid Felt | Grade Synthetic | 0% | Plain | - | 1/8" | 0.563 lbs.-sq. yd. | €68.90 |
Explore Products
- ALLEGRO SAFETY 9872-25 Flow Meter
- GRAINGER 160-060-000 Pipe Flange, Carbon Steel, Socket Weld Flange, 6 Inch Pipe Size, Class 150
- HAYWARD HCLA2150FE90
- SCIENTIFIC CUTTING TOOLS B1801250RC 213894 Boring Bar, Carbide Tin, 0.18 x 1.25 Radius x 1/4 Shank Dia
- DIXON R64P1LJR15 Floating Flange Assembly
- MRC 5213MFF Angular Contact Ball Bearing, 2 Rows, 30 Degree, Dbl Shield, 65 mm Bore
- PETERSEN PRODUCTS 115-066 Pipe Plug, Inflatable, 66 Inch Diameter, 3/4 Inch Bypass Size
Explore More
- KEYSHAFT
- Conduit and Outlet Bodies
- Hammer Drive Pin Anchors
- Gas Detector Battery Chargers
- Power Unit Accessories
- Air Operated Centrifugal
- OIL SAFE Advanced Bulk Fluid Transfer Systems
- ALLEGRO SAFETY Saran Air Double Bib Maintenance Free Hoods
- HELICOIL Complete Working Gages, UNF, 2B
- ANVIL AS667 Series Eight Hole Double Corner Connectors
- ANVIL 2809 Series Threaded Lateral Anvilets, 3000 PSI
- LINN GEAR QD Bushed Sprockets, 80 Chain
- REMCO 52 Inch Mixing Paddles
- APPLETON ELECTRIC Reducers
- KIMBLE CHASE Clear Dropping Bottles, Standard Taper Pipet
- RHEEM Ghe Display/Control Board Kit
Contact us
Contact your account manager right away to get personal advice.
We're available Monday through Friday, from 07:30 until 17:00.
GRAINGER BULK-FS-F1-15 Wool Felt Sheet, 12 Inch Width x 12 Inch Length, 3/16 Inch Thick, F1, Plain Backing
€61.05 /unit

