FREE delivery on orders over €150
Product Specifications:
| Item | Felt Strip |
| Abrasion Resistance | Excellent |
| Backing Type | Acrylic Adhesive |
| Density | 1 lbs.-sq. yd. |
| Durometer | 35A |
| Felt Backing Type | Acrylic Adhesive |
| Grade | Grade F1 |
| Length | 10 ft. |
| Material | Wool Felt |
| Max. Temp. | 200°F |
| Minimum Adhesive Temperature | -30°F |
| Minimum Temperature | -80°F |
| Shape | Strip |
| Tensile Strength | 500 psi |
| Thickness | 1/16" |
| Vibration Absorption | High |
| Width | 1 1/2" |
| Wool Content | 95% |
Shipping Info:
| Ship weight (kg) | 0.06 |
| Ship height (cm) | 2.54 |
| Ship length (cm) | 2.54 |
| Ship width (cm) | 2.54 |
Product Variants
| Model | Shape | Material | Grade | Wool Content | Backing Type | Color | Thickness | Density | Price | |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| BULK-FS-AF-2 | Sheet | Synthetic Aramid Felt | Grade Synthetic | 0% | Plain | - | 1/8" | 0.563 lbs.-sq. yd. | €2,623.38 | |
| BULK-FS-AF-1 | Sheet | Synthetic Aramid Felt | Grade Synthetic | 0% | Plain | Off White | 1/16" | 0.438 lbs.-sq. yd. | €2,650.29 | |
| BULK-FS-AF-13 | Sheet | Synthetic Aramid Felt | Grade Synthetic | 0% | Plain | Off White | 1/16" | 0.438 lbs.-sq. yd. | €23.21 | |
| BULK-FS-AF-18 | Sheet | Synthetic Aramid Felt | Grade Synthetic | 0% | Plain | - | 1/8" | 0.563 lbs.-sq. yd. | €28.52 | |
| BULK-FS-AF-17 | Sheet | Synthetic Aramid Felt | Grade Synthetic | 0% | Plain | - | 1/16" | 0.438 lbs.-sq. yd. | €308.99 | |
| BULK-FS-AF-14 | Sheet | Synthetic Aramid Felt | Grade Synthetic | 0% | Plain | Off White | 1/16" | 0.438 lbs.-sq. yd. | €38.33 | |
| BULK-FS-AF-19 | Sheet | Synthetic Aramid Felt | Grade Synthetic | 0% | Plain | - | 1/8" | 0.563 lbs.-sq. yd. | €68.90 |
Explore Products
- WEG 00512OT3E215T-S 12674877 General Purpose Motor, ODP RolLED Steel 213/5T Frame, 4 HP, 985 RPM, 415 V
- GATES 6888 Fhp Medium Horse-Power V Belt
- GRAINGER MH4DZT905G Short Link
- SMC VALVES MXQ8L-30 Guided Cylinder, 8 mm Size, Double Acting Auto Switcher
- ALEMITE P317400 Package Relief Valve Fitting
- OILITE FFM1218-08B Flanged Sleeve Bearing, Bronze, 12 mm Bore, 18 mm Od, 8 mm Length
- KURT MPX90-12-12 Hydraulic Crimp Fitting
- CLEVELAND C55315 1011 Spiral Point Tap, 1/4-20 Thread Size, 5/8 Inch Thread Length, 2 1/2 Inch Length, Tin
Explore More
- KEYSHAFT
- Tapered Roller Bearing Cones
- Turntables
- Trailer Jack Accessories
- Floor Box Cover Accessories
- Block and Tackle
- CONDOR High-Visibility Vest, Mesh Polyester, U Stripe Pattern, Single, Orange
- VIEGA PROPRESS Male Adapters, Bronze, Press x MNPT
- ASSOCIATED SPRING RAYMOND TU 1500 Gas Springs
- YELLOW JACKET Plus II Hoses, 1/4 Inch Flare Fittings, Pack of 3
- CONRADER Unloader Valves
- HALLOWELL EZ Deck Boltless Shelving
- MITUTOYO 571 Series Absolute Digimatic Depth Gages
- WATTS RK-850/870V Series Backflow Preventer Repair Kit
- HAMILTON High Heat Heavy Duty Casters
Contact us
Contact your account manager right away to get personal advice.
We're available Monday through Friday, from 07:30 until 17:00.
GRAINGER BULK-FS-F1-144 Wool Felt Strip, 1 1/2 Inch Width x 10 ft Length, 1/16 Inch Thick, F1
€49.74 /unit

