GRAINGER BSQ360/250-24 Brass Rectangular Bar, 360, 1/4 Inch X 24 Inch Nominal Size, 0.25 Inch Thick
Item: CP7UJWModel: BSQ360/250-24Cross Ref: 803GG1
7 In Stock
Ships within 2 days via
5.00% off
Product Specifications:
Item Rectangular Bar
Length 24"
Material Brass
Material Grade Grade 360
Mechanical Finish Mill
Nominal Size 0.25" x 24"
Nominal Size (wxl) 1/4" x 24"
Overall Length 24"
Overall Width 1/4"
Temper H02
Tensile Strength 49000 psi
Thickness 1/4"
Thickness Tolerance Not Rated
Yield Strength 45000 psi