FREE delivery on orders over €150
Product Specifications:
| Item | Rectangular Bar |
| Fabrication | Cast |
| Grade | Grade 932 |
| Material | Bronze |
| Material Grade | Grade 932 |
| Mechanical Finish | Mill |
| Nominal Size | 4" x 24" |
| Nominal Size (wxl) | 4" x 24" |
| Overall Length | 24" |
| Overall Width | 4" |
| Rockwell Hardness | Rockwell B65 |
| Shape | Rectangular Bar |
| Tensile Strength | 35000 psi |
| Thickness | 3/8" |
| Thickness Tolerance | -0.156" to +0.156" |
| Yield Strength | 20000 psi |
Shipping Info:
| Ship weight (kg) | 0.57 |
| Ship height (cm) | 2.54 |
| Ship length (cm) | 2.54 |
| Ship width (cm) | 2.54 |
Product Variants
| Model | Thickness Tolerance | Yield Strength | Overall Length | Thickness | Overall Width | Rockwell Hardness | Grade | Tensile Strength | Price | |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| 25163_36_0 | Not Rated | 20000 psi | 36" | 1 1/4" | 1" | Rockwell B27 | Grade 932 | 35000 psi | €671.61 | |
| 25118_36_0 | Not Rated | 20000 psi | 36" | 5/8" | 1" | - | Grade 932 | 35000 psi | €372.32 | |
| 25145_36_0 | Not Rated | 20000 psi | 36" | 1" | 1" | Rockwell B27 | Grade 932 | 35000 psi | €553.36 | |
| 25131_36_0 | Not Rated | 20000 psi | 36" | 3/4" | 1" | Rockwell B27 | Grade 932 | 35000 psi | €426.31 | |
| 25105_36_0 | Not Rated | 20000 psi | 36" | 1/2" | 1" | Rockwell B27 | Grade 932 | 35000 psi | €299.27 | |
| 25131_72_0 | Not Rated | 20000 psi | 6 ft. | 3/4" | 1" | Rockwell B27 | Grade 932 | 35000 psi | €852.64 | |
| 25105_72_0 | Not Rated | 20000 psi | 6 ft. | 1/2" | 1" | Rockwell B27 | Grade 932 | 35000 psi | €598.60 |
Explore Products
- WEILER 12376 Knot Wire Cup Brush Threaded Arbor 6 inch
- EATON XTAE012B10A5E005 Electronic Motor Starter, 12 A, 110 V 50 Hz, 120 V 60 Hz, 1No, B Frame, 45 mm, 1-5 A Xtoe
- USA SEALING ZSHAFT-75 Case-Hardened 1060 Carbon Steel Linear Shafts, 3/4 Inch Dia, 5 Inch Length
- MAIN FILTER INC. MF0063839 R752G25P Interchange Hydraulic Filter, Glass, 25 Micron Rating, Buna Seal, 10.23 Inch Height
- GRAINGER P21S-PH050R-14-DL Standard Plate Caster, Swivel, Phenolic, 1000 Lbs. Load Rating, 5 Inch Wheel Dia.
- APACHE HOSE & BELTING CO INC 28001412 #2 Clipper Lacing 12 Inch Stainless Steel
- ONSRUD EMC603244 Corner Radius End Mill, Tin Finish, 4 Flutes, 1/2 Inch Milling Dia, Straight
- AME INTERNATIONAL 67730K Pneumatic Torque Wrench, 3000 ft. lbs., With FRL Unit
Explore More
- KEYSHAFT
- Air Operated Pumps
- Compressed Air Filters
- Antistatic Systems
- Membrane Air Dryers
- Vacuum Pressure Switches
- DESTACO 301, 311 Series Pull Action Latch Clamps
- NORTH BY HONEYWELL Chemsoft CE Disposable Gloves, Nitrile
- MECHANIX Hi-Viz M-Pact D5 High-Visibility Impact Gloves
- GLOBE SCIENTIFIC Labeling Tapes, 3/4 Inch x 60 Yard per Roll
- TE-CO T-Slot Nuts
- USA SEALING Neoprene Flange Gasket, 6-1/8 Inch Outside Diameter
- COOPER B-LINE Suspension T Bar Fasteners
- IRON HORSE Cast Iron Worm Gearboxes
- GC VALVES Solenoids
Contact us
Contact your account manager right away to get personal advice.
We're available Monday through Friday, from 07:30 until 17:00.
GRAINGER BSP332-2 Bronze Rectangular Bar, 4 Inch X 24 Inch Nominal Size
€1,511.87 /unit

