Item: CP7UUXModel: BR360/438-72Cross Ref: 803H54
7 In Stock
Ships within 2 days via
5.00% off
Product Specifications:
Item Rod
Length 6 ft.
Mechanical Finish Mill
Outside Dia. 0.438"
Outside Diameter 7/16"
Outside Diameter Tolerance Not Rated
Overall Length 6 ft.
Shape Rod
Standards Ams 4610
System Of Measurement Imperial
Temper H02
Tensile Strength 49000 psi
Yield Strength 45000 psi