GRAINGER BR360/375-12 Brass Rod, 3/8 Inch Outside Dia, 12 Inch Overall Length, 45000 PSI Yield Strength
Item: CP7UWVModel: BR360/375-12Cross Ref: 803H45
7 In Stock
Ships within 2 days via
5.00% off
Product Specifications:
Item Rod
Length 12"
Mechanical Finish Mill
Outside Dia. 3/8"
Outside Diameter Tolerance Not Rated
Overall Length 12"
Shape Rod
Standards Ams 4610
System Of Measurement Imperial
Temper H02
Tensile Strength 49000 psi
Yield Strength 45000 psi