Item: CP7TXQModel: BF360/625750-24Cross Ref: 803GW5
7 In Stock
Ships within 2 days via
5.00% off
Product Specifications:
Item Rectangular Bar
Length 24"
Mechanical Finish Mill
Nominal Size 0.75" x 24"
Nominal Size (wxl) 3/4" x 24"
Overall Length 24"
Overall Width 3/4"
Temper H02
Tensile Strength 49000 psi
Thickness 5/8"
Thickness Tolerance Not Rated
Width 3/4"
Yield Strength 45000 psi