GRAINGER BF360/500625-24 Brass Rectangular Bar, 360, 5/8 Inch X 24 Inch Nominal Size, 0.5 Inch Thick
Item: CP7UEFModel: BF360/500625-24Cross Ref: 803GT3
7 In Stock
Ships within 2 days via
5.00% off
Product Specifications:
Item Rectangular Bar
Length 24"
Mechanical Finish Mill
Nominal Size 0.625" x 24"
Nominal Size (wxl) 5/8" x 24"
Overall Length 24"
Overall Width 5/8"
Temper H02
Tensile Strength 49000 psi
Thickness 1/2"
Thickness Tolerance Not Rated
Width 5/8"
Yield Strength 45000 psi