FREE delivery on orders over €150
Product Specifications:
| Item | Tube |
| Fabrication | Cast |
| Inside Diameter | 3/4" |
| Material | Bronze |
| Material Grade | Grade 932 |
| Mechanical Finish | Mill |
| Outside Diameter | 1 1/4" |
| Outside Diameter Tolerance | 0.03" to 0.04" |
| Overall Length | 3" |
| Wall Thickness | 1 1/4" |
| Yield Strength | 20000 psi |
Shipping Info:
| Ship weight (kg) | 0.42 |
| Ship height (cm) | 2.54 |
| Ship length (cm) | 2.54 |
| Ship width (cm) | 2.54 |
Product Variants
| Model | Material | Price | |
|---|---|---|---|
| 25755_13_0 | Bronze | €141.41 | |
| 25760_13_0 | Bronze | €257.50 | |
| 15736_13_0 | Bronze | €250.94 | |
| 25758_13_0 | - | €215.92 | |
| 15739_13_0 | Bronze | €729.24 | |
| 13977_3_0 | Bronze | €57.56 | |
| 13977_6.5_0 | Bronze | €116.29 |
Explore Products
- BALDOR / DODGE 125071 WSTU-SC-115-NL Mounted Ball Bearing
- APPLETON ELECTRIC KPSTP40150J548 Metal Halide Light Fixture, 400W
- SMC VALVES NCDA1R250-0100-X2US
- ZOELLER 3137-0019 Submersible Pump, 115V, 1Ph
- STAFFORD MFG 19L114PST Pipe Mounting Collar, 2 Piece Split, Clamp Type, 2 Flat Surface, 1.915 Inch Bore, Steel
- SMC VALVES Y300T-A Bracket Assembly
- GRAINGER 61F.375X1.5-24 Flat Bar Stock, 6061, 1 1/2 Inch x 24 Inch Nominal Size, 0.375 Inch Thick, Extruded
- MAIN FILTER INC. MF0060098 DHD140H10B Interchange Hydraulic Filter, Glass, 10 Micron, Viton Seal, 7.59 Inch Height
Explore More
- KEYSHAFT
- Cable Pull Switch Accessories
- Hour Meters
- Panel Saw Accessories
- Vertical Milling Machines
- Vibration Sensors
- CHAMPION TOOL STORAGE Modular Series Cabinets
- IRONCAT MIG Welding Gloves, Goatskin/Cowhide Leather
- RINGERS GLOVES Durable Extrication Impact Gloves
- SALISBURY Class 1 Electrical Insulating Rubber Gloves, 14 Inch, Black, Red Inside
- RUD CHAIN IRS-LT Ice Eye Bolts, Metric Thread
- PASS AND SEYMOUR Radiant Series Double Throw Maintained Contact Switches
- AETNA BEARING Flanged Belt Idlers
- CARRIER Actuator Motors
- NIBCO F45BC-V Series Ball Check Valves, Flanged, True Union, PVC Schedule 80, FKM
- MERSEN FERRAZ NH Fuse-Links, gG, 500VAC, Middle Indicator/Live Gripping-Lugs, Size 4, 4a
Contact us
Contact your account manager right away to get personal advice.
We're available Monday through Friday, from 07:30 until 17:00.
GRAINGER BC610-3 Bronze Round Tube, 1 1/4 Inch OD, 0.75 Inch ID, 3 Inch Length, 1.25 Inch Thick
€78.07 /unit

