GRAINGER BC2024-13 Bronze Round Tube, 3 Inch OD, 2.5 Inch ID, 13 Inch Length, 3 Inch Wall Thick
Item: CP7XMEModel: BC2024-13Cross Ref: 56FW55
In Stock
Get it by Friday, May 22
5.00% off
Add To Cart
Request a Quote
Payment
Delivery
Product Specifications:
Item Tube
Fabrication Cast
Inside Diameter 2.5"
Material Bronze
Material Grade Grade 932
Mechanical Finish Mill
Outside Diameter 3"
Outside Diameter Tolerance 0.034" to 0.044"
Overall Length 13"
Wall Thickness 3"
Yield Strength 20000 psi