FREE delivery on orders over €150
Product Specifications:
| Item | Rectangular Bar |
| Fabrication | Cast |
| Grade | Grade 954 |
| Material | Bronze |
| Material Grade | Grade 954 |
| Mechanical Finish | Mill |
| Nominal Size | 0.5" x 12" |
| Nominal Size (wxl) | 1/2" x 12" |
| Overall Length | 12" |
| Overall Width | 1/2" |
| Rockwell Hardness | Rockwell B87 |
| Shape | Rectangular Bar |
| Tensile Strength | 85000 psi |
| Thickness | 1/2" |
| Thickness Tolerance | -0.156" to +0.156" |
| Yield Strength | 32000 psi |
Shipping Info:
| Ship weight (kg) | 0.04 |
| Ship height (cm) | 2.54 |
| Ship length (cm) | 2.54 |
| Ship width (cm) | 2.54 |
Product Variants
| Model | Thickness Tolerance | Yield Strength | Overall Length | Thickness | Overall Width | Rockwell Hardness | Grade | Tensile Strength | Price | |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| 25163_36_0 | Not Rated | 20000 psi | 36" | 1 1/4" | 1" | Rockwell B27 | Grade 932 | 35000 psi | €671.61 | |
| 25118_36_0 | Not Rated | 20000 psi | 36" | 5/8" | 1" | - | Grade 932 | 35000 psi | €372.32 | |
| 25145_36_0 | Not Rated | 20000 psi | 36" | 1" | 1" | Rockwell B27 | Grade 932 | 35000 psi | €553.36 | |
| 25131_36_0 | Not Rated | 20000 psi | 36" | 3/4" | 1" | Rockwell B27 | Grade 932 | 35000 psi | €426.31 | |
| 25105_36_0 | Not Rated | 20000 psi | 36" | 1/2" | 1" | Rockwell B27 | Grade 932 | 35000 psi | €299.27 | |
| 25131_72_0 | Not Rated | 20000 psi | 6 ft. | 3/4" | 1" | Rockwell B27 | Grade 932 | 35000 psi | €852.64 | |
| 25105_72_0 | Not Rated | 20000 psi | 6 ft. | 1/2" | 1" | Rockwell B27 | Grade 932 | 35000 psi | €598.60 |
Explore Products
- SMC VALVES SV2000-00-P Valve Manifold
- APPROVED VENDOR 1NFZ4 Bimetal Thermometer 3 Inch Dial 0 To 250f
- MORSE CUTTING TOOLS 91389 Jobber, #47 Length, High Speed Steel, Tin
- GEARENCH HC06-45-7500
- QUANTUM STORAGE SYSTEMS DL91035CO Divider, 10 7/8 x 8 1/4 Inch Size, For 6 5/8 Inch Bin Width, Black
- TITAN FASTENERS AVCB23N
- GATES 10MQFF-12BKHD
- SMC VALVES VZM550-01-30R Mechanical Valve, 1/8 Port Size
Explore More
- KEYSHAFT
- Chafers
- Stainless Steel Push Fit Pipe Fittings
- Water Gauges
- Nut Inserts
- Machinery Movers
- SALISBURY Class 0 Electrical Gloves Kit, 11 Inch, Red
- RUD CHAIN PP-S PowerPoint Universal Connections, Inch
- MAYHEW TOOLS Pilot Punches, SAE
- ANVIL AS2504 Series Square Washers With Channel Guide, Green
- BRADY Pipe Marker, Rain Water
- APPLETON ELECTRIC 175 Watt Pendant Lighting Fixture
- THOMAS & BETTS LTOES01G Series Flexible Metal Conduit Fittings
- MAXCORE Caps
- SLOAN Sloan 950 Concealed Manual Specialty Water Closet Hydraulic Flushometers
Contact us
Contact your account manager right away to get personal advice.
We're available Monday through Friday, from 07:30 until 17:00.
GRAINGER ABP404-1 Bronze Rectangular Bar, 1/2 Inch X 12 Inch Nominal Size
€146.88 /unit

