GRAINGER 9783_48_48 Stainless Steel Sheet 347, 4 Ft X 4 Ft Size, 0.05 Inch Thick, 94 Rockwell Hardness, Mill
Get it by Thursday, May 21
5.00% off
€1,488.02 /unit
Add To Cart
Request a Quote
Payment
Delivery
Product Specifications:
| Item | Sheet |
| Brinell Hardness | Brinell 212 |
| Grade | Grade 347 |
| Heat Treatable | No |
| Includes Material Certificate | Yes |
| Length | 4 ft. |
| Material | Stainless Steel |
| Material Grade | Grade 347 |
| Mechanical Finish | Mill |
| Overall Length | 4 ft. |
| Overall Width | 4 ft. |
| Rockwell Hardness | Rockwell 94 |
| Shape | Rectangle |
| Tensile Strength | 100000 psi |
| Thickness | 0.05" |
| Width | 4 ft. |
| Yield Strength | 65300 psi |
Shipping Info:
| Ship weight (kg) | 14.9 |
| Ship height (cm) | 2.54 |
| Ship length (cm) | 2.54 |
| Ship width (cm) | 2.54 |
Product Variants
| Model | Tensile Strength | Yield Strength | Shape | Grade | Heat Treatable | Brinell Hardness | Rockwell Hardness | Heat Treatment | Price | |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| 9673_12_12 | 170000 psi | 165000 psi | Rectangle | Grade 15-5 | Yes | Brinell 352 | Rockwell 99 | Condition A | €437.44 | |
| 9674_12_12 | 170000 psi | 165000 psi | Rectangle | Grade 15-5 | Yes | Brinell 352 | Rockwell 99 | Condition A | €440.69 | |
| 9675_12_12 | 170000 psi | 165000 psi | Rectangle | Grade 15-5 | Yes | Brinell 352 | Rockwell 99 | Condition A | €622.31 | |
| 9676_12_12 | 170000 psi | 165000 psi | Rectangle | Grade 15-5 | Yes | Brinell 352 | Rockwell 99 | Condition A | €478.92 | |
| 9677_12_12 | 170000 psi | 165000 psi | Rectangle | Grade 15-5 | Yes | Brinell 352 | Rockwell 99 | Condition A | €660.74 | |
| 9678_12_12 | 170000 psi | 165000 psi | Rectangle | Grade 15-5 | Yes | Brinell 352 | Rockwell 99 | Condition A | €525.85 | |
| 9679_12_12 | 170000 psi | 165000 psi | Rectangle | Grade 15-5 | Yes | Brinell 352 | Rockwell 99 | Condition A | €566.27 |
Explore Products
- TITAN FASTENERS JWJ88024X
- HOFFMAN A16N20MP 86190 Panel, Medium Enclosure, Fits 16 x 20, White, Steel
- CONTINENTAL 4/5VX530 Banded Cogged V-Belt, 4/5Vx530, 4 Ribs, 53 Inch Outside Length, 2 31/64 Inch Top Width
- EATON ETR-5000-2B0GB1 Transformer Relay, 40 to 250 VAC, 19 to 300 VDC Supply
- VERMONT GAGE 141290900 Plug Gage, Class X, NoGo, Steel, 0.9090 Inch Size
- GRAINGER 14312_72_0 Bronze Rectangular Bar, 3 Inch X 6 Ft Nominal Size
- ANVIL 0500553342 16 Welded Black With 212
- B & P MANUFACTURING 8068-003 Pan Head Screw, 1/4-20 x 1-3/4 Inch Size
Explore More
- KEYSHAFT
- Hollow Wall and Wallboard Anchors
- Single Pressure Controls
- Toolholders
- Vacuum Pads
- Panel Saws
- TEMPCO Mica Insulated Strip Heaters with Mounting Slots
- VIBCO 6P Series Heavy Duty Electric Vibrators
- MUELLER INDUSTRIES 105MHT Silent Check Valves
- EDSAL Records Storage Rack
- CONDOR Vinyl, Security Sign, Warning, 10 Inch Width
- GPI 01A Series, Digital Fuel Meters
- T&S Elbows, Female X Female
Contact us
Contact your account manager right away to get personal advice.
We're available Monday through Friday, from 07:30 until 17:00.
GRAINGER 9783_48_48 Stainless Steel Sheet 347, 4 Ft X 4 Ft Size, 0.05 Inch Thick, 94 Rockwell Hardness, Mill
€1,566.34 /unit
