GRAINGER 9648_36_48 Stainless Steel Sheet 301, 36 Inch X 4 Ft Size, 0.05 Inch Thick, 41 Rockwell Hardness
Get it by Thursday, May 21
5.00% off
€554.45 /unit
Add To Cart
Request a Quote
Payment
Delivery
Product Specifications:
| Item | Sheet |
| Brinell Hardness | Brinell 382 |
| Grade | Grade 301 |
| Heat Treatable | No |
| Heat Treatment | Half Hard |
| Includes Material Certificate | Yes |
| Length | 4 ft. |
| Material | Stainless Steel |
| Material Grade | Grade 301 |
| Mechanical Finish | Mill |
| Overall Length | 4 ft. |
| Overall Width | 36" |
| Rockwell Hardness | Rockwell 41 |
| Shape | Rectangle |
| Tensile Strength | 185100 psi |
| Thickness | 0.05" |
| Width | 36" |
| Yield Strength | 140000 psi |
Shipping Info:
| Ship weight (kg) | 11.18 |
| Ship height (cm) | 2.54 |
| Ship length (cm) | 2.54 |
| Ship width (cm) | 2.54 |
Product Variants
| Model | Tensile Strength | Yield Strength | Shape | Grade | Heat Treatable | Brinell Hardness | Rockwell Hardness | Heat Treatment | Price | |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| 9673_12_12 | 170000 psi | 165000 psi | Rectangle | Grade 15-5 | Yes | Brinell 352 | Rockwell 99 | Condition A | €437.44 | |
| 9674_12_12 | 170000 psi | 165000 psi | Rectangle | Grade 15-5 | Yes | Brinell 352 | Rockwell 99 | Condition A | €440.69 | |
| 9675_12_12 | 170000 psi | 165000 psi | Rectangle | Grade 15-5 | Yes | Brinell 352 | Rockwell 99 | Condition A | €622.31 | |
| 9676_12_12 | 170000 psi | 165000 psi | Rectangle | Grade 15-5 | Yes | Brinell 352 | Rockwell 99 | Condition A | €478.92 | |
| 9677_12_12 | 170000 psi | 165000 psi | Rectangle | Grade 15-5 | Yes | Brinell 352 | Rockwell 99 | Condition A | €660.74 | |
| 9678_12_12 | 170000 psi | 165000 psi | Rectangle | Grade 15-5 | Yes | Brinell 352 | Rockwell 99 | Condition A | €525.85 | |
| 9679_12_12 | 170000 psi | 165000 psi | Rectangle | Grade 15-5 | Yes | Brinell 352 | Rockwell 99 | Condition A | €566.27 |
Explore Products
- TRITAN 140-1R X 10FT Roller Chain, Single Strand, 1 3/4 Inch Pitch, Steel, 10 ft Length, Riveted Pin
- QUANTUM STORAGE SYSTEMS WC14-CB1230GY Cantilever Single Shelf Post Wall Mount, 30 Inch W x 12 Inch D Shelf
- MJ MAY 400XIV-100AS-1524 Fiberglass Fabric, 15 Inch Width, 72 Feet Length
- BALDOR / DODGE 056588 P2B-SC-215-HT Set Screw Bearing, Shaft Size 2.9375 Inch, Bore Round, Steel
- NORLAKE 039435 NOR-LAKE SCIENTIFIC 039435
- CRESCENT AC26BK Wrench, Chrome, Adjustable, 6 Inch Size
- WINTERS INSTRUMENTS D81WIR22CSPSF2N Isolation Ring, Wafer Sensor, 22 Inch, Cs Centre, Ptfe, Stainless Plates, Filled
- SMC VALVES CY1SG15-300Z Guided Cylinder, 15 mm Size, Slide Bearing
Explore More
- KEYSHAFT
- Coaxial Cables
- Digital Pressure Vacuum Gauges with Transmitters
- Solenoid Air Control Valves
- Pipe Freezing and Pipe Thawing Units
- Shaft Arbors
- ALLPAX GASKET CUTTER SYSTEMS 6100 Series Metric Gasket Cutter Kits With Cutting Board
- MILLER ELECTRIC Performance Series TIG Welding Gloves
- ANVIL 69SSG Series Light Duty Stainless Steel Band Hangers
- ANVIL AS668 Series 6-Hole Three Angle Connectors
- JANCY Annular Cutter Set M42
- TEMPCO Thermocouple External Wire
- DIXON Dqc St-Series Dust Caps
- SPEARS VALVES CPVC Y Strainers, True Union Threaded Ends, FKM
- MIGHTY LINE Keep Area infront of Electrical Panel Floor Signs
Contact us
Contact your account manager right away to get personal advice.
We're available Monday through Friday, from 07:30 until 17:00.
GRAINGER 9648_36_48 Stainless Steel Sheet 301, 36 Inch X 4 Ft Size, 0.05 Inch Thick, 41 Rockwell Hardness
€583.63 /unit
