GRAINGER 908125-20-PK25 Hex Drive Threaded Insert, 1.25mm Thread Size, 20mm Insert Lg., Not Gr., Pln, 14.3mm Insert Dia., 11.1252mm Max. Hole Dia.
Item: CQ4LVPModel: 908125-20-PK25Cross Ref: 4ZY11
7 In Stock
Ships within 2 days via
5.00% off
Product Specifications:
Item Hex Drive Threaded Insert
Compatible With Manufacturer Model Number 9100
Drill Bit Size 7/16"
Drive Type Socket
Features For Reinforcing Threads In Soft Woods
For Use With Grainger Item Number 4ZY12
Grade Non Graded
Hex Key Size M8
Insert Diameter 14.3 mm
Installation Method Allen Wrench, Drive Tool
Internal Thread Size M8 x 1.25
Material Grade/class Ungraded
Maximum Hole Diameter 11.1252 mm
Minimum Material Thickness 31.75 mm
Overall Length 20 mm
Series E-Z Hex Series
Thread Type Coarse
Shipping Info:
Ship weight (kg) 0.16
Ship height (cm)2.54
Ship length (cm)2.54
Ship width (cm)2.54
Contact us
Contact your account manager right away to get personal advice.
We're available Monday through Friday, from 07:30 until 17:00.