GRAINGER 908125-13-PK500 Hex Drive Threaded Insert, 1.25mm Thread Size, 13mm Insert Lg., Not Gr., Pln, 14.4mm Insert Dia.
Item: CQ4LVMModel: 908125-13-PK500Cross Ref: 4KXU6
7 In Stock
Ships within 2 days via
5.00% off
Product Specifications:
Item Hex Drive Threaded Insert
Compatible With Mfr. Model Number 9100
Display Qty 500
Drill Bit Size 7/16"
Drive Type Socket
Features For Reinforcing Threads In Soft Woods
Finish Plain
Flange Style Flange
For Use With Grainger Item Number 4ZY12
Grade Non Graded
Hex Key Size M8
Insert Dia. 14.4 mm
Insert Length 13 mm
Installation Method Allen Wrench, Drive Tool
Internal Thread Size M8 x 1.25
Material Zinc Alloy
Material Grade/class Ungraded
Max. Hole Dia. 11.1252 mm
Min. Material Thickness 31.75 mm
Overall Length 13 mm
Series E-Z Hex Series
System Of Measurement Metric
Thread Size 1.25 mm
Thread Type Coarse
Shipping Info:
Ship weight (kg) 1.82
Ship height (cm)2.54
Ship length (cm)2.54
Ship width (cm)2.54
Contact us
Contact your account manager right away to get personal advice.
We're available Monday through Friday, from 07:30 until 17:00.