FREE delivery on orders over €150
Product Specifications:
| Item | Hex Drive Threaded Insert |
| Compatible With Mfr. Model Number | 9000 |
| Display Qty | 50 |
| Drill Bit Size | 23/64" |
| Drive Type | Socket |
| Features | For Reinforcing Threads In Soft Woods |
| Finish | Plain |
| Flange Style | Flange |
| For Use With Grainger Item Number | 4ZU86 |
| Hex Key Size | M6 |
| Insert Dia. | 15/32" |
| Insert Length | 63/64" |
| Installation Method | Allen Wrench, Drive Tool |
| Internal Thread Size | 1/4"-20 |
| Material | Zinc Alloy |
| Material Grade/class | Ungraded |
| Max. Hole Dia. | 0.359" |
| Min. Material Thickness | 1" |
| Overall Length | 63/64" |
| Series | E-Z Hex Series |
| System Of Measurement | Imperial |
| Thread Type | Coarse |
Shipping Info:
| Ship weight (kg) | 0.27 |
| Ship height (cm) | 2.54 |
| Ship length (cm) | 2.54 |
| Ship width (cm) | 2.54 |
Explore Products
- DBI-SALA 7012817624 1401143 Fall Protection Harness, Climbing, Vest Harness, Quick-Connect / Tongue, Revolver, XL
- EATON ECN1721CBE-C1 Combo Reversing Starter, 440 V/50 Hz-460 V/60 Hz, 120 V/60 Hz, 110V/50 Hz
- LITTLE GIANT PUMPS 599211 RFSN-16
- QUANTUM STORAGE SYSTEMS QPRD-109YL Pick Rack, 36 x 24 x 60 Inch, 2 Sided, 48 Bin, Open, Shelf Bin, Yellow
- GOLDENROD 596-5 Fuel Tank Filter, Raplacement Canister, 10 Microns
- GATES 14/5V3000 Banded V-Belt, 14 Strand, 300 Inch Length, 0.598 Inch Thickness
- BOSTON GEAR ORC3SABLP29 Clutches and Brake
Explore More
- KEYSHAFT
- Rocker Switches
- Enclosure Coolers
- Pullers
- Air Velocity Transmitters
- Ground Bar Kit
- MEMPHIS GLOVE Ultratech General Purpose Gloves
- CHICAGO PNEUMATIC Industrial Maintenance Air Hammers
- TEMPCO Surface Mount Thermostats
- TEMPCO PCT-3000 Series Temperature Controls
- MUELLER INDUSTRIES 1601-AC Chexter Check Valves
- HOFFMAN Type 1 Screw Cover Pull Boxes
- WATTS Check Kits
- EATON DC Contactor Armature Kits
- GRAINGER Aluminium Tube Reducers
- FILLRITE Fuel Transfer Pump Kits
Contact us
Contact your account manager right away to get personal advice.
We're available Monday through Friday, from 07:30 until 17:00.
GRAINGER 901420-25-PK50 Hex Drive Threaded Insert, 63/64 In Insert Lg., Not Gr., Zn Alloy, Pln, 15/32 In Insert Dia., 0.359 In Max. Hole Dia.
€36.82 /pack
