FREE delivery on orders over €150
Product Specifications:
| Item | Hex Drive Threaded Insert |
| Compatible With Mfr. Model Number | 9000 |
| Display Qty | 1000 |
| Drill Bit Size | 23/64" |
| Drive Type | Socket |
| Features | For Reinforcing Threads In Soft Woods |
| Finish | Plain |
| Flange Style | Flange |
| For Use With Grainger Item Number | 4ZU86 |
| Grade | Non Graded |
| Hex Key Size | M6 |
| Insert Dia. | 15/32" |
| Insert Length | 51/64" |
| Installation Method | Allen Wrench, Drive Tool |
| Internal Thread Size | 1/4"-20 |
| Material | Zinc Alloy |
| Material Grade/class | Ungraded |
| Max. Hole Dia. | 0.359" |
| Min. Material Thickness | 1" |
| Overall Length | 51/64" |
| Series | E-Z Hex Series |
| System Of Measurement | Imperial |
| Thread Type | Coarse |
Shipping Info:
| Ship weight (kg) | 4.5 |
| Ship height (cm) | 2.54 |
| Ship length (cm) | 2.54 |
| Ship width (cm) | 2.54 |
Explore Products
- BUSSMANN 170M6591 Specialty Fuse, High Speed, 690VAC, 450A, Square Body Blade Fuse
- APOLLO VALVES 77FLF14927 Full Port Lead Free Brass Ball Valve with SS Ball and Stem, SS Locking Handle 2-1/2 Inch Size, 2 x FNPT
- COOPER B-LINE BA6-4T T Bar Fastener, 1 x 1 x 1 Inch Size, 20 Inch Conduit Size
- MUELLER STREAMLINE W 40107 Reducing Tee Wrot Copper 2 x 2 x 1/2 In
- NORTON ABRASIVES 66252837190 Straight Grinding Wheel, 6 Inch Dia., 1 Inch Hole Size, 3/4 Inch Thickness, Type 1
- AIR HANDLER 2GFY9 Mini Pleat Air Filter, 20 x 24 x 4 Inch Nominal Filter Size, Synthetic, Plastic, No Header, 625 Fpm
Explore More
- KEYSHAFT
- Thermostat Guards
- Negative Air Machines
- Steel Wool
- Adjustable Pipe Supports
- Stair Unit Accessories
- AKRO-MILS 13017 Stak-N-Store Bins
- KRYTOX GPL 224 Series Anti Corrosion Grease
- PROTO Torx Impact Socket, 1/4 Inch, Imperial, Alloy Steel
- ASSOCIATED SPRING RAYMOND EP2 24 Gas Springs
- VERMONT GAGE Go Standard Thread Plug Gages, 2 1/4-8 Un
- SPEARS VALVES CPVC Duct Fitting Style B Rain Caps
- ULTRATECH Aveho Series Odor Eliminators
- CASH VALVE Labels
- FEDERAL SIGNAL Strobe and Flashing Lights
Contact us
Contact your account manager right away to get personal advice.
We're available Monday through Friday, from 07:30 until 17:00.
GRAINGER 901420-20-PK1000 Hex Drive Threaded Insert, 51/64 In Insert Lg., Not Gr., Zn Alloy, Pln, 15/32 In Insert Dia.
€429.86 /pack
