GRAINGER 800610-20-PK50 Hex Drive Threaded Insert, 1mm Thread Size, 20mm Insert Lg., Not Gr., Zn Alloy, 11.5mm Insert Dia., 9.1186mm Max. Hole Dia., Flush Flange
Item: CQ4LVHModel: 800610-20-PK50Cross Ref: 4ZU74
7 In Stock
Ships within 2 days via
5.00% off
Product Specifications:
Item Hex Drive Threaded Insert
Compatible With Mfr. Model Number 9000
Display Qty 50
Drill Bit Size 23/64"
Drive Type Socket
Features For Reinforcing Threads In Soft Woods
Finish Plain
Flange Style Flush
For Use With Grainger Item Number 4ZU86
Grade Non Graded
Hex Key Size M6
Insert Dia. 11.5 mm
Insert Length 20 mm
Installation Method Allen Wrench, Drive Tool
Internal Thread Size M6 x 1
Material Zinc Alloy
Material Grade/class Ungraded
Max. Hole Dia. 9.1186 mm
Min. Material Thickness 25.40625 mm
Overall Length 20 mm
Series E-Z Hex Series
System Of Measurement Metric
Thread Size 1 mm
Thread Type Coarse
Shipping Info:
Ship weight (kg) 0.18
Ship height (cm)2.54
Ship length (cm)2.54
Ship width (cm)2.54
Contact us
Contact your account manager right away to get personal advice.
We're available Monday through Friday, from 07:30 until 17:00.