GRAINGER 7941_48_48 Aluminum Plate, 4 Ft Overall Lg, 4 Ft Overall Wd, 0.625 Inch Thick, Bare, Heat Treatable
Get it by Thursday, May 21
5.00% off
€2,505.37 /unit
Add To Cart
Request a Quote
Payment
Delivery
Product Specifications:
| Item | Aluminum Plate |
| Brinell Hardness | Brinell 47 |
| Grade | Grade 2024 |
| Heat Treatable | Yes |
| Heat Treatment | No Heat Treatment |
| Includes Material Certificate | Yes |
| Length | 4 ft. |
| Length Tolerance | 0" to +0.125" |
| Material | Aluminum |
| Material Grade | Grade 2024 |
| Mechanical Finish | Bare |
| Overall Length | 4 ft. |
| Overall Width | 4 ft. |
| Rockwell Hardness | Rockwell 75 |
| Shape | Plate |
| Shape Type | Plate |
| Standards | Astm B209 |
| System Of Measurement | Imperial |
| Temper | T351 |
| Tensile Strength | 11000 psi |
| Thickness | 5/8" |
| Width | 4 ft. |
| Yield Strength | 19000 psi |
Shipping Info:
| Ship weight (kg) | 64.8 |
| Ship height (cm) | 2.54 |
| Ship length (cm) | 2.54 |
| Ship width (cm) | 2.54 |
Product Variants
| Model | Brinell Hardness | Tensile Strength | Yield Strength | Thickness | Rockwell Hardness | Mechanical Finish | Length Tolerance | Includes Material Certificate | Price | |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| 13483_12_12 | 140 | 76000 psi | 68000 psi | 1" | Rockwell 84 | Mill | 0" to +0.125" | - | €301.17 | |
| 13481_12_12 | 140 | 76000 psi | 68000 psi | 1 1/2" | Rockwell 84 | Mill | 0" to +0.125" | - | €456.00 | |
| 17622_12_12 | 140 | 76000 psi | 68000 psi | 2 1/4" | Rockwell 84 | Mill | 0" to +0.125" | Yes | €577.98 | |
| 23755_12_12 | 140 | 76000 psi | 68000 psi | 1 3/4" | Rockwell 84 | Mill | 0" to +0.125" | Yes | €541.14 | |
| 13968_12_12 | 140 | 76000 psi | 68000 psi | 2" | Rockwell 84 | Mill | 0" to +0.125" | Yes | €570.89 | |
| 21203_12_12 | 140 | 76000 psi | 68000 psi | 2 3/4" | Rockwell 84 | Mill | 0" to +0.125" | Yes | €777.20 | |
| 13912_12_12 | 140 | 76000 psi | 68000 psi | 2 1/2" | Rockwell 84 | Mill | 0" to +0.125" | Yes | €699.15 |
Explore Products
- SMC VALVES AC40B-N04-Z Modular, 1/2 Inch Size, N Port
- JACKSON SAFETY V8209106
- APOLLO VALVES 73A1050248A 2 Pcs Standard Port Carbon Steel Ball Valve with Stem Grounded, SS Oval Handle No-Latch and Nut 1 Inch Size, 2 x FNPT
- APOLLO VALVES 822485060 3 Pcs Full Port Bronze Ball Valve, 2-1/4 Inch Locking Stem Extension, Static Grounded Ball and Stem 2 Inch, 2 x Solder
- DAYTON 160054 Separator, Support
- QUANTUM STORAGE SYSTEMS WC34-CB1872C Wire Cantilever, 72 Inch x 18 Inch, 2 Shelves, 800 lb Load Capacity per Shelf
- GROVE GEAR GRG8322319.00 Quill Input Worm Gear Reducer
Explore More
- KEYSHAFT
- Scratch Awls
- Lockout Tagout Training
- Tube End Leveling Mounts
- Safety Pins
- Compaction and Density Gauge Accessories
- DAYMARK 922 Steam Resistant Gloves
- BOLLE SAFETY Cobra Safety Glasses
- MUELLER INDUSTRIES 1601-A Chexter Check Valves
- ANVIL AS1200 Series O.D. Tubing Clamps, Copper Plated
- HALLOWELL Standard Door Wall Mount Storage Cabinets
- COOPER B-LINE Type 12 Lay In to Feed Through Adapters
- BROWNING S3K 31PRI GR Kits
- GRAINGER ABS Impact Resistant Tubes
- MASTER LOCK Grip Tight Plus Circuit Breaker Lockouts
Contact us
Contact your account manager right away to get personal advice.
We're available Monday through Friday, from 07:30 until 17:00.
GRAINGER 7941_48_48 Aluminum Plate, 4 Ft Overall Lg, 4 Ft Overall Wd, 0.625 Inch Thick, Bare, Heat Treatable
€2,637.23 /unit

