FREE delivery on orders over €150
Product Specifications:
| Item | Nipple |
| Application | Air, Natural Gas, Non-Potable Water |
| Color | Black |
| Finish/coating | Black |
| Fitting Compatibility | Schedule 40 |
| Grade | Grade B |
| Manufacture Location | Globally Sourced |
| Material | Steel |
| Material Grade | Grade B |
| Max. Operating Pressure | 300 psi |
| Max. Steam Pressure | 150 psi |
| Maximum Operating Pressure | 300 psi @ 150°F |
| Maximum Operating Temperature | 350°F |
| Maximum Steam Pressure | 150 psi @ 350°F |
| Metal Pipe Construction | Welded |
| Minimum Operating Temperature | -20°F |
| Nominal Pipe Size | 1/8" |
| Outside Dia. | 0.406" |
| Outside Diameter | 13/32" |
| Overall Length | 11" |
| Pipe Weld Type | Electric Resistance Weld |
| Schedule | Schedule 40 |
| Side A Connection Type | Threaded |
| Side A Gender | Male |
| Side A Thread Type | NPT |
| Side B Connection Type | Threaded |
| Side B Gender | Male |
| Side B Thread Type | NPT |
| Standards | Astm A733 |
| Thread Configuration | Threaded On Both Ends |
| Wall Thickness | 0.068" |
Shipping Info:
| Ship weight (kg) | 0.1 |
| Ship height (cm) | 2.54 |
| Ship length (cm) | 2.54 |
| Ship width (cm) | 2.54 |
Product Variants
| Product | Model | Schedule | Side A Connection Type | Metal Pipe Construction | Side B Connection Type | Nominal Pipe Size | Wall Thickness | Thread Configuration | Overall Length | Price | |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
![]() |
793EZ6 | Schedule 40 | Threaded | Welded | Threaded | 1 1/2" | 0.14" | Threaded On Both Ends | 4" | €70.70 | |
![]() |
793EZ4 | Schedule 40 | Threaded | Welded | Threaded | 1 1/2" | 0.14" | Threaded On Both Ends | 2" | €51.59 | |
![]() |
793EW7 | Schedule 40 | Threaded | Welded | Threaded | 1 1/2" | 0.15" | Fully Threaded | 1 3/4" | €32.73 | |
![]() |
793F30 | Schedule 40 | Threaded | Welded | Threaded | 1 1/2" | 0.15" | Threaded On Both Ends | 3" | €79.50 | |
![]() |
793EZ7 | Schedule 40 | Threaded | Welded | Threaded | 1 1/2" | 0.14" | Threaded On Both Ends | 6" | €79.50 | |
![]() |
793EZ8 | Schedule 40 | Threaded | Welded | Threaded | 1 1/2" | 3/25" | Threaded On Both Ends | 12" | €182.45 | |
![]() |
793EZ5 | Schedule 40 | Threaded | Welded | Threaded | 1 1/2" | 0.14" | Threaded On Both Ends | 3" | €57.26 |
Explore Products
- 3M 7100164266 80610456362 / 06303 / MH10-8RK Ring Tongue, Heat Shrink Brazed Seam, Stud Size 8, 250/Case
- CINCINNATI FAN T53-02W
- MJ MAY 402III-100POR-2506 Fiberglass Fabric, 25 Inch Width, Porous PTFE
- BOSTON GEAR 51699 Precision Gearhead
- EATON ECX09G1AHA-R63/D IEC Magnetic Motor Starter, Non-Reversing, 3 Poles, Electronic Protection, 25 A, 120 VAC
- VERMONT GAGE 912303610 Pin Gage, Class ZZ, Go, BG, 3.61 mm Size
- MAXI-LIFT STAXLP16X7 P W Low Profile Elevator Bucket, 16 15/16 Inch Length, 6 Inch Depth, Polyethylene, White
- ABB T2H100TW Bolt On Circuit Breaker T2 100 Amp 600vac 3p 65kaic@480v
Explore More
- KEYSHAFT
- Rainsuits
- Plastic Solenoid Valves
- Drop-In Anchors
- Fire Hose and Fire Extinguisher Accessories
- Underground Enclosures
- REESE Pintle Hook Mounting Plates
- ANSELL 97-013 Activarmr Durable High Visibility Work Gloves
- NEWSTRIPE HashMark Master
- ANVIL AS993 Series Inside Clevises
- E JAMES & CO Rubber Strip, Corrosion Resistant, 70A
- CELLTREAT Suspension Culture Flask
- TENNANT Floor Machine Pads
- GUARDIAN EQUIPMENT Portable Eyewash/Drench Hose Units
- 3M 380AW Series Stamark All Weather Tapes
Contact us
Contact your account manager right away to get personal advice.
We're available Monday through Friday, from 07:30 until 17:00.
GRAINGER 793M77 Nipple, Black Steel, 1/8 Inch Nominal Pipe Size
€7.07 /unit



