GRAINGER 6R1.125-12 Stainless Steel Rod 316, 1 1/8 Inch Outside Dia, 12 Inch Overall Length
Item: CQ6NHVModel: 6R1.125-12Cross Ref: 61RF02
7 In Stock
Ships within 2 days via
5.00% off
Product Specifications:
Item Rod
Appearance Shiny
Brinell Hardness Brinell 131
Elongation 39%
Fabrication Cold Finished
Heat Treatable Yes
Heat Treatment Annealed
Includes Material Certificate Yes
Length 12"
Length Tolerance -1" to +1"
Material Stainless Steel
Material Grade Grade 316
Maximum Temperature 1500°F
Mechanical Finish Mill
Min. Temp. Not Rated
Outside Dia. 1 1/8"
Outside Dia. Tolerance -0.0025" to +0.0025"
Overall Length 12"
Physical Properties/resistance Features Corrosion Resistant, High Strength
Rockwell Hardness Rockwell 75
Shape Rod
Standards Ams 5648, Astm A276, Astm A479
Tensile Strength 80000 psi
Yield Strength 30000 psi