Item: CQ6EVVModel: 6F.375X1.5-36Cross Ref: 782ZV2
7 In Stock
Ships within 2 days via
5.00% off
Product Specifications:
Item Bar
Brinell Hardness Brinell 179
Fabrication Hot Rolled
Heat Treatable Yes
Heat Treatment Annealed
Includes Material Certificate Yes
Length 36"
Length Tolerance -3" to +3"
Material Stainless Steel
Material Grade Grade 316
Mechanical Finish Mill
Overall Length 36"
Overall Width 1 1/2"
Shape Rectangular Bar
Standards Ams 5648, Astm A276, Astm A479
Straightness Tolerance 0.0125", 5 ft.
System Of Measurement Imperial
Tensile Strength Not Rated
Thickness 3/8"
Thickness Tolerance -0.003" to +0.003"
Width 1 1/2"
Width Tolerance -0.004" to +0.004"
Yield Strength 30000 psi