Item: CP7GJGModel: 61S1.125-6Cross Ref: 782PZ7
7 In Stock
Ships within 2 days via
5.00% off
Product Specifications:
Item Bar Stock
Brinell Hardness Brinell 95
Fabrication Extruded
Heat Treatable Yes
Heat Treatment Pre Hardened
Includes Material Certificate Yes
Length 6"
Length Tolerance +0.125"
Material Aluminum
Material Grade Grade 6061
Mechanical Finish Mill
Overall Length 6"
Overall Width 1 1/8"
Rockwell Hardness Rockwell B95
Shape Bar
Temper T6511
Tensile Strength 42000 psi
Thickness 1 1/8"
Thickness Tolerance -0.012" to +0.012"
Width 1 1/8"
Width Tolerance -0.012" to +0.012"
Yield Strength 37000 psi