Item: CQ6RAMModel: 61F.5X12-36Cross Ref: 1ZCU2
In Stock
Get it by Monday, May 25
5.00% off
Add To Cart
Request a Quote
Payment
Delivery
Product Specifications:
Item Aluminum Plate
Brinell Hardness 95
Fabrication Extruded
Includes Material Certificate Yes
Length 36"
Length Tolerance -3" to +3"
Material Aluminum
Mechanical Finish Unpolished
Rockwell Hardness Rockwell B95
Shape Plate
Temper T651
Tensile Strength 45000 psi
Thickness 1/2"
Thickness Tolerance -0.009" to +0.009"
Width 12"
Width Tolerance -0.084" to +0.084"
Yield Strength 40000 psi