GRAINGER 61F.25X2-12 Flat Bar Stock, 6061, 2 Inch x 12 Inch Nominal Size, 0.25 Inch Thick, Extruded
Item: CP7GVMModel: 61F.25X2-12Cross Ref: 782NY3
7 In Stock
Ships within 2 days via
5.00% off
Product Specifications:
Item Bar Stock
Brinell Hardness Brinell 95
Fabrication Extruded
Heat Treatable Yes
Heat Treatment Pre Hardened
Includes Material Certificate Yes
Length 12"
Length Tolerance -1" to +1"
Material Aluminum
Material Grade Grade 6061
Mechanical Finish Mill
Overall Length 12"
Overall Width 2"
Rockwell Hardness Rockwell B95
Shape Bar
Temper T6511
Tensile Strength 42000 psi
Thickness 1/4"
Thickness Tolerance -0.008" to +0.008"
Width 2"
Width Tolerance -0.024" to +0.024"
Yield Strength 37000 psi