GRAINGER 61F.188X2-72 Flat Bar Stock, 6061, 2 Inch x 6 ft Nominal Size, 0.188 Inch Thick, Extruded
Item: CP7GYDModel: 61F.188X2-72Cross Ref: 782NU3
7 In Stock
Ships within 2 days via
5.00% off
Includes Material Certificate Yes
Length 6 ft.
Length Tolerance -6" to +6"
Mechanical Finish Mill
Overall Length 6 ft.
Overall Width 2"
Temper T6511
Tensile Strength 42000 psi
Thickness 0.188"
Thickness Tolerance -0.007" to +0.007"
Width 2"
Width Tolerance -0.024" to +0.024"
Yield Strength 37000 psi