GRAINGER 5WT-2448-12MR-95 Steering Trailer, 2000 lbs, 48 x 24 Inch | CD2LEL 49DN62
GRAINGER 5WT-2448-12MR-95 Steering Trailer, 2000 lbs, 48 x 24 Inch
Item: CD2LELModel: 5WT-2448-12MR-95Cross Ref: 49DN62
In Stock
Get it by Monday, May 25
5.00% off
Add To Cart
Request a Quote
Payment
Delivery
Product Specifications:
Item Fifth-Wheel Steering Trailer
Assembled/unassembled Assembled
Axle-mounted Wheel Dia. 12"
Axle-mounted Wheel Type Standard
Axle-mounted Wheel/tread Material Mold On Rubber
Caster Dia. 12"
Caster Material Mold On Rubber
Caster Wheel Dia. 12"
Caster Wheel Width 2 1/2"
Caster/wheel Configuration (4) Axle-Mounted
Caster/wheel Mounting Location Standard
Color Gray
Deck Construction Solid
Deck Finish/coating Powder Coated
Deck Gauge 14 ga.
Deck Height 18 1/4"
Deck Length 48"
Deck Lxwxh 48" x 24" x 18 1/4"
Deck Material Steel
Deck Surface Smooth
Deck Width 24"
Finish Powder Coat
Frame Finish/coating Powder Coated
Frame Gauge 14 ga.
Frame Material Steel
Handle Grip Material Rubber
Handle Length 34 1/2"
Lip Style Flush
Load Capacity 2000 lbs.
Number Of Caster Wheels 4
Number Of Casters 4
Number Of Platforms 1
Overall Height 43 1/8"
Overall Length 50 1/4"
Overall Width 24"
Wheel Dia. 12"