FREE delivery on orders over €150
Product Specifications:
| Item | Machine Screw |
| Drive | Phillips |
| Drive Size | #1 |
| Drive Type | Phillips |
| Fastener Length | 17/64" |
| Finish | Black Oxide |
| Head Height | 0.049" |
| Head Style | Round |
| Head Type | Flat |
| Head Width | 0.208" |
| Includes Nuts | No |
| Includes Washers | No |
| Machine Screw Type | Standard Machine Screw |
| Material | Stainless Steel |
| Material Quality Standards | Class 4, Mil-C-13924 |
| Overall Length | 5/16" |
| Screw Size | #4 |
| System Of Measurement | Imperial |
| Tensile Strength | 80000 psi |
| Thread Size | #4-40 |
| Thread Style | Fully Threaded |
| Thread Type | Coarse |
| Type | Standard Machine Screw |
Shipping Info:
| Ship weight (kg) | 0.02 |
| Ship height (cm) | 2.54 |
| Ship length (cm) | 2.54 |
| Ship width (cm) | 2.54 |
Explore Products
- TEADIT CGR100R.116.114.150 Ring Cut Gasket, Red Rubber, 1/16 Inch Thickness, 1-1/4 Inch Size, 150# Class
- TB WOODS 560XH400 Timing Belt Sprocket, Neoprene, 4 inch Belt Width, 0.875 inch Pitch
- HARRIS 447NC-15-CL Gas Regulator, Single Stage, CGA 025 Inlet, 9/16 in -18 LH Outlet, 15 psig, Neoprene Diaphragm
- EATON E57EAL5T110SN Inductive Proximity Sensor, Straight, Shielded, M8, 200 mA At 10-30 VDC, 3 Pin, 10-30 VDC
- SLOAN 3301073 A-1106-A Performance Kit 0.5 Gpf Urinals
- NIBCO 606 1 Elbow 45 Wrot Copper C x C 1 x 1 In
- SHARP METAL TOOLS MILL RD 16 D66-M-Z5
- VERMONT GAGE 141211270 Plug Gage, Class X, NoGo, Steel, 0.1127 Inch Size
Explore More
- KEYSHAFT
- Flex Coupling Hubs
- Upblast Centrifugal Roof Vents Less Drive Pkg
- Tire Pressure and Tread Depth Gauges
- Shaft Arbors
- Arc Flash Clothing Accessories
- ANSELL 56-903 Alphatec Pvc Coat Aprons
- MUELLER INDUSTRIES 582SS-N Y Strainers
- ANVIL C151 Series Cable 90 Eyelets
- ANVIL AS150BTB Series Welded Channels
- BRADY Safety Warning Tape, Roll
- DESTACO 601 Series Straight Line Action Clamps
- TEXAS PNEUMATIC TOOLS Deep Carbide Rock Bit
- HUBBELL WIRING DEVICE-KELLEMS Watertight Plugs
- PARKER 269C Series Compression Male Elbows
Contact us
Contact your account manager right away to get personal advice.
We're available Monday through Friday, from 07:30 until 17:00.
GRAINGER 5GLY9 Machine Screw, 4-40 Thread Size, SS, Std, Flat
€35.87 /pack
