GRAINGER 5CYL1 Poly Tubing, 18 Inch Width, 1075 Ft Roll Length, 3 Inch Core Dia
Get it by Thursday, May 21
5.00% off
€486.09 /unit
Add To Cart
Request a Quote
Payment
Delivery
Product Specifications:
| Item | Poly Tubing |
| Color | Pink |
| Core Dia. | 3" |
| Material | Low Density Polyethylene |
| Max. Operating Temp. | 180°F |
| Min. Operating Temp. | -60°F |
| Package Configuration | Cored Roll |
| Roll Dia. | 12" |
| Roll Length | 1075 ft. |
| Thickness | 4 mil. |
| Width | 18" |
Shipping Info:
| Ship weight (kg) | 27.9 |
| Ship height (cm) | 2.54 |
| Ship length (cm) | 2.54 |
| Ship width (cm) | 2.54 |
Product Variants
| Product | Model | Color | Thickness | Roll Dia. | Roll Length | Min. Operating Temp. | Material | Core Dia. | Max. Operating Temp. | Price | |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
![]() |
5CYK4 | - | 4 mil. | 12" | 1075 ft. | - | Low Density Polyethylene | 3" | 180°F | €296.00 | |
![]() |
5ZW56 | Clear | 4 mil. | 12" | 1075 ft. | - | Low Density Polyethylene | 3" | 180°F | €213.53 | |
![]() |
2EWP4 | Clear | 2 mil. | 12" | 2150 ft. | -60°F | Low Density Polyethylene | 3" | 180°F | €204.62 | |
![]() |
5CRA3 | - | 1.25 mil. | 12" | 3500 ft. | -60°F | Low Density Polyethylene | 3" | 180°F | €231.02 | |
![]() |
5CRL9 | Clear | 6 mil. | 12" | 500 ft. | - | Low Density Polyethylene | 3" | 180°F | €994.03 | |
![]() |
2EWP5 | Clear | 6 mil. | 12" | 725 ft. | -60°F | Low Density Polyethylene | 3" | 180°F | €171.27 | |
![]() |
5CPY1 | Clear | 4 mil. | 12" | 1075 ft. | -60°F | Low Density Polyethylene | 3" | 180°F | €70.70 |
Explore Products
- AUTOQUIP VBS-048-0080 Scissor Lift, 40 Inch Platform Width, 53 Inch Height, 8000 lbs Capacity
- BISHOP-WISECARVER BL5705
- ACROVYN DNP10R920N Door Knob Protector, Almond, 9 Inch Overall Lg, 11 3/4 Inch Overall Wd
- PALMETTO PACKING 1030AF Packing Seal 1/4 Square inch 5 Feet
- TB WOODS 1150T31RB Grid Coupling Hub, 1150T Coupling Size
- SLOAN 3980080 REGAL 110-3.5-XL-XYV Water Closet Flushometer, Manual, 3.5 gpf, XL Sweat Solder Adapter Kit, PC Finish
- COTTERMAN 3TR26A6E10B8C2P6 Tilt and Roll Ladder, 3 Step, Perforated Tread, 60 Inch Height, 450 Lbs Load
- BOSTON GEAR 64856 Stainless Steel Chain Attachment
Explore More
- KEYSHAFT
- Monitors
- Floor Grinders
- Drum Barrel Pump Accessories
- Sample Draw Pumps
- Boring and Grooving Tool Holders
- AKRO-MILS 33166 Akro Grid Dividable Plastic Storage Boxes
- PLAST-O-MATIC PRA Series Air Loaded Pressure Regulators
- CONDOR Smooth PU Coated Knit Gnereal Purpose Chemical Resistant Gloves
- MITUTOYO 571 Series Absolute Digimatic Depth Gages
- DESTACO 5905, 5910, 5915 Series Heavy Duty Vertical Hold Down Clamps
- KNIPEX Solar Crimp Locator 10-13 Awg
- GORLITZ Pulsator Valve Assemblies
- WESTWARD Casters
- VIBCO FBS Series Pneumatic Turbine Vibrators
- ZSI-FOSTER Beta Twin Series Weld Plates
Contact us
Contact your account manager right away to get personal advice.
We're available Monday through Friday, from 07:30 until 17:00.
GRAINGER 5CYL1 Poly Tubing, 18 Inch Width, 1075 Ft Roll Length, 3 Inch Core Dia
€511.67 /unit




