FREE delivery on orders over €150
Product Specifications:
| Item | Tube |
| Application | Aerospace, Architectural Design/Trim, Chemical Processing, Cryogenics, Food/Beverage, Pressure Containers |
| Brinell Hardness | 123 |
| Fabrication | Welded |
| Height Tolerance | -0.02" to +0.02" |
| Includes Material Certificate | Yes |
| Inside Height | 1 3/8" |
| Inside Width | 1 3/8" |
| Length Tolerance | -0.0625" to +1" |
| Material | Stainless Steel |
| Mechanical Finish | Mill |
| Outside Height | 1 1/2" |
| Outside Width | 1 1/2" |
| Overall Length | 12" |
| Rockwell Hardness | Rockwell 70 |
| Shape | Square |
| System Of Measurement | Imperial |
| Tensile Strength | 73200 psi |
| Wall Thickness | 0.065" |
| Wall Thickness Tolerance | -0.0065" to +0.0065" |
| Yield Strength | 31200 psi |
Shipping Info:
| Ship weight (kg) | 0.58 |
| Ship height (cm) | 2.54 |
| Ship length (cm) | 2.54 |
| Ship width (cm) | 2.54 |
Product Variants
| Model | Overall Length | Outside Height | Inside Width | Tensile Strength | Yield Strength | Shape | Inside Height | Outside Width | Price | |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| 17930_12_0 | 12" | 1" | 1 1/4" | 73200 psi | 31200 psi | Rectangle | 3/4" | 1 1/2" | €47.36 | |
| 17929_12_0 | 12" | 1" | 1 3/8" | 73200 psi | 31200 psi | Rectangle | 7/8" | 1 1/2" | €40.32 | |
| 17926_12_0 | 12" | 1/2" | 1 3/8" | 73200 psi | 31200 psi | Rectangle | 3/8" | 1 1/2" | €35.28 | |
| 17928_12_0 | 12" | 3/4" | 1 3/8" | 73200 psi | 31200 psi | Rectangle | 5/8" | 1 1/2" | €45.98 | |
| 14643_12_0 | 12" | 1/2" | 7/8" | 73200 psi | 31200 psi | Rectangle | 3/8" | 1" | €26.66 | |
| 17934_12_0 | 12" | 1 1/2" | 1 3/4" | 73200 psi | 31200 psi | Rectangle | 1 1/4" | 2" | €87.15 | |
| 17933_12_0 | 12" | 1 1/2" | 1 7/8" | 73200 psi | 31200 psi | Rectangle | 1 3/8" | 2" | €80.09 |
Explore Products
- VERMONT GAGE 112316230 Pin Gage, Class ZZ, Go, Steel, 16.23 mm Size
- APPROVED VENDOR U55000.037.0425 Hex Head Cap Screw, 3/8 In - 16 Thread Size, SS, 4 1/4 In Lg., Gr. 316, Plain
- GLOBE COMMERCIAL PRODUCTS B-625-SP4 Crimp Hose Ferrule, Brass, 0.437 Inch Fitting End Inside Dia
- GRAINGER 4F.125X1-12 Flat Bar, 0.125 Inch Thickness, 1 Inch Width, 12 Inch Length, 304SS
- VIKAN 77516 Bench Squeegee Yellow 10 Inch Black Foam
- GATES TP320H075 Dual Timing Belt, .5 Inch Pitch
- WATTS 1019-0604CP 0666138 Male Elbow, 3/8 Inch Inlet, 10.3 Bar Pressure
- GRAINGER 45r3-12 Rod, 1045 Carbon Steel, 3 Inch Outside Dia, 12 Inch Overall Length
Explore More
- KEYSHAFT
- Duct Pressure Switches
- Drill Guide
- Door Wedges
- Utility Brushes
- Solder Elements
- ANSELL 70-225 Hyflex Reversible Cut Resistant Gloves
- SALISBURY Class 0 Electrical Insulating Rubber Gloves, 11 Inch, Blue
- WHIZARD Handguard II Cut Resistant Gloves
- DESTACO 205 Series Horizontal Hold Down Clamps, U Bar
- LEONARD VALVE Mixing Valve, Bronze
- TOWNSTEEL Electrified Mortise Lockset
- JOHNSON CONTROLS Current Transducer Split Foot Mounted
- MORSE DRUM 90 Series Verti-Karrier Below Hook Drum Lifters
- GATES Metric V-Belts, XPB / SPB Section
Contact us
Contact your account manager right away to get personal advice.
We're available Monday through Friday, from 07:30 until 17:00.
GRAINGER 529_12_0 Stainless Steel Square Tube 304, 12 Inch Length, 1 1/2 Inch Width, 1 1/2 Inch Height
€35.11 /unit

