FREE delivery on orders over €150
Product Specifications:
| Item | Chucking Reamer |
| Application | Through Hole |
| Chamfer Angle | 45° |
| Coolant Fed | Non Coolant Through |
| Cutting Dia. Tolerance | 0" to +0.0003" |
| Cutting Direction | Right Hand |
| Decimal Equivalent | 0.252 |
| Finish | Bright, Uncoated |
| Flute Length | 1" |
| Flute Type | Straight |
| Material | Carbide |
| Material Application | Cast Iron, Heat Resistant Alloy, Stainless Steel, Titanium |
| Material Applications | Cast Iron, Heat-Resistant Alloys, Stainless Steel, Titanium |
| Measurement System | Decimal Inch |
| Number Of Flutes | 4 |
| Overall Length | 3" |
| Primary Material Application | All Materials |
| Primary Material Application Iso Code | K, M, N, S1 |
| Reamer Application | Through Hole |
| Reamer Size | 1/4" |
| Shank Diameter | 1/4" |
| Shank Type | Straight |
| Size - Decimal | 0.252" |
| Spiral Direction | Neutral |
| System Of Measurement | Imperial |
Shipping Info:
| Ship weight (kg) | 0.04 |
| Ship height (cm) | 2.54 |
| Ship length (cm) | 2.54 |
| Ship width (cm) | 2.54 |
Product Variants
| Model | Decimal Equivalent | Number Of Flutes | Overall Length | Flute Length | Spiral Direction | Cutting Dia. Tolerance | Reamer Size | Primary Material Application | Price | |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| 500-003001 | 0.228 | 4 | 3" | 1" | Neutral | 0" to +0.0002" | #1 | All Materials | €66.14 | |
| 500-003011 | 0.191 | 4 | 2 3/4" | 7/8" | Neutral | 0" to +0.0002" | #11 | All Materials | €63.13 | |
| 500-003012 | 0.189 | 4 | 2 3/4" | 7/8" | Neutral | - | #12 | All Materials | €66.40 | |
| 500-003014 | 0.182 | 4 | 2 3/4" | 7/8" | Neutral | 0" to +0.0002" | #14 | All Materials | €60.25 | |
| 500-003015 | 0.18 | 4 | 2 3/4" | 7/8" | Neutral | 0" to +0.0002" | #15 | All Materials | €60.25 | |
| 500-003017 | 0.173 | 4 | 2 3/4" | 7/8" | Neutral | 0" to +0.0002" | #17 | All Materials | €60.25 | |
| 500-003018 | 0.1695 | 4 | 2 3/4" | 7/8" | Neutral | 0" to +0.0002" | #18 | All Materials | €60.25 |
Explore Products
- VERMONT GAGE 321143550 Sti Assembly, Go/NoGo, 9/16-12 UNC, 3B
- CUSH-A-NATOR HT48 Cushioned Clamp Ht 3 Inch Tube Steel
- SMC VALVES VQD1151U-5M Valve, 4/5 Port Size
- LIFT-ALL EE1802TFX6 Sling Eye Eye 6ft L 3200lb W2in
- MAIN FILTER INC. MF0414884 XH01334 Interchange Hydraulic Filter, Glass, 5 Micron Rating, Viton Seal, 4.56 Inch Height
- LINN GEAR 16cg54 Change Gear, 16 Diametral Pitch, 3.375 Inch Pitch Diameter
- JOMAR VALVE 100-298 T-82M Mini Brass Ball Valve, 2 Pcs, Threaded Connection, 600 WOG, 1/4 Inch FIP x 1/8 Inch MIP
Explore More
- KEYSHAFT
- Parts
- Hydraulic Lift Kits
- Pool and Spa Accessories
- Cart Covers
- Float Operated Drain Valves
- ANSELL 11-900 Hyflex Blue White Nitrile Coated Gloves
- TYGON E-3603 Tubings, Metric Size
- RUD CHAIN VABH-W VIP Excavator Hooks
- ANVIL C151 Series Cable 90 Eyelets
- APPROVED VENDOR Brass Inline Ball Valve, Solder x Solder
- APPROVED VENDOR Nipple, 3 Inch, Threaded, Stainless Steel
- JOBOX Gear-Lock Series Aluminium Chests
- BROWNING Stock XL Gearbelts, 1/5 Inch Pitch
- NIBCO LD-1000 Series Large Diameter Butterfly Valves, Ductile Iron, Lug Type, 150 PSI
Contact us
Contact your account manager right away to get personal advice.
We're available Monday through Friday, from 07:30 until 17:00.
GRAINGER 500-0002520 Chucking Reamer, 1/4 Inch Reamer Size, 1 Inch Flute Length, 3 Inch Overall Length, Carbide
€95.18 /unit
