FREE delivery on orders over €150
Product Specifications:
| Item | Chucking Reamer |
| Application | Through Hole |
| Chamfer Angle | 45° |
| Coolant Fed | Non Coolant Through |
| Cutting Dia. Tolerance | 0" to +0.0002" |
| Cutting Direction | Right Hand |
| Decimal Equivalent | 0.1175 |
| Finish | Bright, Uncoated |
| Flute Length | 5/8" |
| Flute Type | Straight |
| Material | Carbide |
| Material Application | Alloy Steel, Carbon Fiber, Cast Iron, Copper, Hardened Steel, Nickel, Plastic, Stainless Steel, Steel, Titanium |
| Measurement System | Decimal Inch |
| Number Of Flutes | 4 |
| Overall Length | 2 1/4" |
| Primary Material Application | All Materials |
| Primary Material Application Iso Code | H, K, M, N3, P3, S1 |
| Reamer Application | Through Hole |
| Reamer Size | 7/64" |
| Shank Dia. | 0.109" |
| Shank Diameter | 7/64" |
| Shank Type | Straight |
| Size - Decimal | 0.1175" |
| Spiral Direction | Neutral |
| System Of Measurement | Imperial |
Shipping Info:
| Ship weight (kg) | 0.06 |
| Ship height (cm) | 2.54 |
| Ship length (cm) | 2.54 |
| Ship width (cm) | 2.54 |
Product Variants
| Model | Decimal Equivalent | Number Of Flutes | Overall Length | Flute Length | Spiral Direction | Cutting Dia. Tolerance | Reamer Size | Primary Material Application | Price | |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| 500-003001 | 0.228 | 4 | 3" | 1" | Neutral | 0" to +0.0002" | #1 | All Materials | €66.14 | |
| 500-003011 | 0.191 | 4 | 2 3/4" | 7/8" | Neutral | 0" to +0.0002" | #11 | All Materials | €63.13 | |
| 500-003012 | 0.189 | 4 | 2 3/4" | 7/8" | Neutral | - | #12 | All Materials | €66.40 | |
| 500-003014 | 0.182 | 4 | 2 3/4" | 7/8" | Neutral | 0" to +0.0002" | #14 | All Materials | €60.25 | |
| 500-003015 | 0.18 | 4 | 2 3/4" | 7/8" | Neutral | 0" to +0.0002" | #15 | All Materials | €60.25 | |
| 500-003017 | 0.173 | 4 | 2 3/4" | 7/8" | Neutral | 0" to +0.0002" | #17 | All Materials | €60.25 | |
| 500-003018 | 0.1695 | 4 | 2 3/4" | 7/8" | Neutral | 0" to +0.0002" | #18 | All Materials | €60.25 |
Explore Products
- WARNER ELECTRIC 5370-273-018 UM-50-1020 24V Clutch/brake Torque 16 Ft-lb 24 Dc
- BRADY 2HX-187-2-YL-2 117109 Precut Label Roll, 3/16 x 1 Inch, Polyolefin, Yellow, For 4 AWG to 8 AWG Wire Gauge
- ANVIL 0834901928 Single Run Nipple, Black, 1/4 Inch Size
- REGAL 050236AM95 End Mill With AlTiN Coated, Single End, 7/8 Inch Dia., 3-5/8 Inch Length, 4 Flutes
- ALVORD POLK NAS897-A-0.4825-S Chucking Reamer, 0.4825 Inch Dia., Straight Flute, HSS
- DORIAN DFI45-5000-1500-SN12 Z16
- STEARNS BRAKES 108705100GLF Brake, NEMA2 460VAC
- SPEARS VALVES 300-101330 Reducer Coupling, Gasket x Spigot, 100 PSI, PIP, 18 x 15 Size, PVC
Explore More
- KEYSHAFT
- Stationary Electric Air Compressors
- Liquid Level Switches and Controllers
- Air Curtain Accessories
- Hydraulic Industrial Cylinder Mounts
- Counter Hour Meter Accessories
- OIL SAFE Energy Safe Cabinets
- FERNCO 3000 Proflex Series Couplings
- HARVEL CLEAR PVC Elbows, 90 Degrees
- KEO Combined Drills And Countersinks, Plain Type, Straight Flute
- PASS AND SEYMOUR Pin And Sleeve Adapter Plates
- APOLLO VALVES 13-200 Series Low Pressure Steam Safety Valves
- GROVE GEAR NH Series, 815 Size, Ironman Narrow Housing Worm Gear Reducers
- AMERICAN TORCH TIP Victor Cutting Tips, HPN Style
- SIOUX CHIEF Nylon Elbow MIP Adapters
Contact us
Contact your account manager right away to get personal advice.
We're available Monday through Friday, from 07:30 until 17:00.
GRAINGER 500-0001175 Chucking Reamer, 7/64 Inch Reamer Size, 5/8 Inch Flute Length, 2 1/4 Inch Overall Length
€55.83 /unit
