GRAINGER 5-SM 304#4-18Gx48x96 Silver Stainless Steel Sheet, 4 Ft X 8 Ft Size, 0.046 Inch Thick, Textured Finish
Get it by Thursday, May 21
5.00% off
€905.88 /unit
Add To Cart
Request a Quote
Payment
Delivery
Product Specifications:
| Item | Sheet |
| Brinell Hardness | Brinell 201 |
| Color | Silver |
| Color Type | Silver Finish |
| Fabrication | Cold Finished |
| Gauge | 18 ga. |
| Heat Treatable | No |
| Heat Treatment | No Heat Treatment |
| Includes Material Certificate | Yes |
| Length | 8 ft. |
| Length Tolerance | -0.125" to +0.125" |
| Material | Stainless Steel |
| Material Grade | Grade 304 |
| Mechanical Finish | #4 |
| Mfr. Series | 5-SM Series |
| Overall Length | 8 ft. |
| Overall Width | 4 ft. |
| Rockwell Hardness | Rockwell B92 |
| Shape | Rectangle |
| Standards | A167, A176, A240/A240M, A263, A264, A265, A666 A693, A793, A895 |
| Texture Group | Textured Finish |
| Thickness | 0.046" |
| Thickness Tolerance | -0.002" to +0.002" |
| Width | 4 ft. |
| Width Tolerance | -0.125" to +0.125" |
| Yield Strength | 5802 psi |
Shipping Info:
| Ship weight (kg) | 106.63 |
| Ship height (cm) | 2.54 |
| Ship length (cm) | 2.54 |
| Ship width (cm) | 2.54 |
Product Variants
| Product | Model | Yield Strength | Shape | Gauge | Thickness Tolerance | Mechanical Finish | Material | Color Type | Color | Price | |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
![]() |
Hammertone 304#4-26Gx24x24 | 5802 psi | Square | 26 ga. | -0.002" to +0.002" | - | Stainless Steel | Silver Finish | Silver | €419.96 | |
![]() |
Treadtex 304#4-26Gx24x24 | 5802 psi | Square | 26 ga. | -0.004" to +0.004" | #4 | Stainless Steel | Silver Finish | Silver | €419.96 | |
![]() |
5-SM 304#4-26Gx24x24 | 5802 psi | Square | 26 ga. | -0.004" to +0.004" | #4 | Stainless Steel | Silver Finish | Silver | €419.96 | |
![]() |
Stucco 304#4-26Gx24x24 | 5802 psi | Square | 26 ga. | -0.004" to +0.004" | #4 | Stainless Steel | Silver Finish | Silver | €419.96 | |
![]() |
Cambridge 304#4-26Gx24x24 | 5802 psi | Square | 26 ga. | -0.004" to +0.004" | #4 | Stainless Steel | Silver Finish | Silver | €419.96 | |
![]() |
Oxford 304#4-26Gx24x24 | 5802 psi | Square | 26 ga. | -0.003" to +0.003" | - | Stainless Steel | Silver Finish | Silver | €419.96 | |
![]() |
3 Diamond 304#4-26Gx24x24 | 5802 psi | Square | 26 ga. | -0.004" to +0.004" | #4 | Stainless Steel | Silver Finish | Silver | €419.96 |
Explore Products
- WALTER TOOLS A1222-13.5 5059438 Jobber Length Drill Bit, R Size, 108 mm Flute Length, 160 mm Overall Length
- JOMAR VALVE 100-908 T-SS-900N Ball Valve, 2 Pcs, Full Port, Threaded Connection, Trim, 1000 WOG, 2 Inch Size
- NORTON ABRASIVES 69957370207 Fiber Disc, 4 1/2 Inch Dia., 60 Abrasive Grit, Coarse, Fiber, No Backing
- ZOELLER 4716 Rebuild Kit
- WALTER TOOLS A1148-17.5 5057152 Screw Machine Drill Bit, 17.50 mm Size, 2 7/16 Inch Flute Length, Conical Point
- SNAP-TITE BVHN6-6M Coupler Nipple 3/8-18 Body Brass
- MAIN FILTER INC. MF0335888 CR100C Interchange Hydraulic Filter, Wire Mesh, 60 Micron, Viton Seal, 5.11 Inch Height
- BALDOR / DODGE 26Q40L14LT TIGEAR-2 Reducer With low Temperature Lube
Explore More
- KEYSHAFT
- Concrete Mixer Accessories
- Tool Holders And Replacement Cases
- Barrier Flagging and Underground Tapes
- Hour Meters
- Countersunk Washers
- KRYTOX GPL 217 Series Extreme Pressure Grade Grease
- JOHN GUEST Stem Adapters, NPTF Thread, Polypropylene White
- JOHN GUEST Metric Male Connectors, BSPP Thread, Acetal Black
- ACME ELECTRIC WI300 Series Medium Voltage Transformers, 3 Phase, 60Hz, 2.5kV & 5kV Class
- KEO Metric NC Spotting Drills
- APPROVED VENDOR Chain Link Fabric
- CHICAGO-LATROBE Silver/Deming Drill Bit, Cobalt Steel, Split Point, 1/2" Shank Dia.
- EATON E2ME Type Mining Complete Molded Case Circuit Breakers
- SECURALL PRODUCTS AG400 Series Chemical Storage Lockers
- NORTON ABRASIVES BlueFire ZA ZA Grinding And Cutting Wheels, Type 27
Contact us
Contact your account manager right away to get personal advice.
We're available Monday through Friday, from 07:30 until 17:00.
GRAINGER 5-SM 304#4-18Gx48x96 Silver Stainless Steel Sheet, 4 Ft X 8 Ft Size, 0.046 Inch Thick, Textured Finish
€953.56 /unit






