GRAINGER 4R3.125-24 Stainless Steel Rod 304, 3 1/8 Inch Outside Dia, 24 Inch Overall Length
Item: CQ6NBUModel: 4R3.125-24Cross Ref: 61RD91
In Stock
Get it by Monday, May 25
5.00% off
Add To Cart
Request a Quote
Payment
Delivery
Product Specifications:
Item Rod
Appearance Shiny
Brinell Hardness Brinell 131
Elongation 50%
Fabrication Hot Rolled
Heat Treatable Yes
Heat Treatment Annealed
Includes Material Certificate Yes
Length 24"
Length Tolerance -2" to +2"
Material Stainless Steel
Material Grade Grade 304
Maximum Temperature 1500°F
Mechanical Finish Mill
Min. Temp. Not Rated
Outside Dia. 3 1/8"
Outside Dia. Tolerance 0" to +0.047"
Outside Diameter Tolerance 0" to 0.047"
Overall Length 24"
Physical Properties/resistance Features Corrosion Resistant, Superior Resistant
Rockwell Hardness Rockwell 75
Shape Rod
Standards Ams 5639, Astm A276, Astm A479
Tensile Strength 85000 psi
Yield Strength 30000 psi