GRAINGER 4R1.062-36 Stainless Steel Rod 304, 1 1/16 Inch Outside Dia, 36 Inch Overall Length
Item: CQ6MQNModel: 4R1.062-36Cross Ref: 61RC81
7 In Stock
Ships within 2 days via
5.00% off
Product Specifications:
Item Rod
Appearance Shiny
Brinell Hardness Brinell 131
Elongation 50%
Fabrication Cold Finished
Heat Treatable Yes
Heat Treatment Annealed
Includes Material Certificate Yes
Length 36"
Length Tolerance -3" to +3"
Material Stainless Steel
Material Grade Grade 304
Maximum Temperature 1500°F
Mechanical Finish Mill
Min. Temp. Not Rated
Outside Dia. 1.062"
Outside Dia. Tolerance -0.0025" to +0.0025"
Outside Diameter 1 1/16"
Overall Length 36"
Physical Properties/resistance Features Corrosion Resistant, Superior Resistant
Rockwell Hardness Rockwell 75
Shape Rod
Standards Ams 5639, Astm A276, Astm A479
Tensile Strength 85000 psi
Yield Strength 30000 psi