GRAINGER 4F.375X1.5-24 Flat Bar, 0.375 Inch Thickness, 1.5 Inch Width, 304SS | CJ2HMR 782Z52
GRAINGER 4F.375X1.5-24 Flat Bar, 0.375 Inch Thickness, 1.5 Inch Width, 304SS
Item: CJ2HMRModel: 4F.375X1.5-24Cross Ref: 782Z52
7 In Stock
Ships within 2 days via
5.00% off
Product Specifications:
Item Rectangular Bar Stock
Brinell Hardness 131
Fabrication Hot Rolled
Heat Treatable Yes
Heat Treatment Annealed
Includes Material Certificate Yes
Length Tolerance -2" to +2"
Material Stainless Steel
Material Grade Grade 304
Mechanical Finish Mill
Overall Length 24"
Overall Width 1 1/2"
Rockwell Hardness Rockwell 74
Shape Rectangular Bar
Standards Ams 5639, Astm A276, Astm A479
Straightness Tolerance Not Rated
System Of Measurement Imperial
Tensile Strength Not Rated
Thickness 0.375"
Thickness Tolerance -0.003" to +0.003"
Width Tolerance -0.004" to +0.004"
Yield Strength 30000 psi