GRAINGER 4F.25X1.25-24 Flat Bar, 0.25 Inch Thickness, 1.25 Inch Width, 304SS | CJ2HJB 782YY4
GRAINGER 4F.25X1.25-24 Flat Bar, 0.25 Inch Thickness, 1.25 Inch Width, 304SS
Item: CJ2HJBModel: 4F.25X1.25-24Cross Ref: 782YY4
7 In Stock
Ships within 2 days via
5.00% off
Product Specifications:
Item Rectangular Bar Stock
Brinell Hardness 131
Fabrication Hot Rolled
Heat Treatable Yes
Heat Treatment Annealed
Includes Material Certificate Yes
Length Tolerance -2" to +2"
Material Stainless Steel
Material Grade Grade 304
Mechanical Finish Mill
Overall Length 24"
Overall Width 1 1/4"
Rockwell Hardness Rockwell 74
Shape Rectangular Bar
Standards Ams 5639, Astm A276, Astm A479
Straightness Tolerance Not Rated
System Of Measurement Imperial
Tensile Strength Not Rated
Thickness 1/4"
Thickness Tolerance -0.003" to +0.003"
Width Tolerance -0.006" to +0.006"
Yield Strength 30000 psi